Słowacki Raj (Slovenský raj)
To urzekające swym pięknem miejsce. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, są tu bowiem: wodospady, wąwozy, jaskinie, i mnóstwo szlaków turystycznych. A teraz trochę suchych faktów o tej malowniczej krainie:)
Krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, będący częścią Słowackich Rudaw – Karpaty Zachodnie – położony na terenie powiatów popradzkiego, spiskonowowiejskiego i rożniawskiego. Nazwa została nadana w 1921 roku
Na terenie Słowackiego Raju istnieją liczne znakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem wspomnianych roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki.
W południowej części Słowackiego Raju znajduje się polana Kláštorisko (790 m n.p.m.) z ruinami klasztoru kartuzów z końca XIII wieku oraz schroniskiem turystycznym. Przy schronisku węzeł szlaków turystycznych. Przed wiekami polana stanowiła schronienie dla okolicznej ludności uciekającej przed tatarskimi ordami. Z miejscowości Dedinky (795 m n.p.m.) na płaskowyż Geravy (1020 m n.p.m., w północnej części Słowackiego raju) wiedzie krzesełkowa kolej linowa.
W sąsiedztwie Słowackiego raju narodowego położonych jest kilka miejscowości z interesującymi zabytkami oraz centra turystyczne (m.in. Spiska Nowa Wieś, Hrabušice), z których można organizować całodzienne wyprawy do dalszych okolic z możliwością noclegu. (tekst pochodzi z Wikipedii)
Ciekawsze i warte zwiedzenia miejsca to:
- Przełom Hornadu
- Wąwóz Sucha Bela
- Dolina Sokoła z najwyższym Wodospadem Zawojowym (75 m)
- Wąwóz Piecky
- Jaskinia Strateńska (20 km)
Fauna i Flora
Słowacki Raj ma bogatą faunę i florę. Prawie90% tego regionu porastają lasy bukowe i bukowo-jodłowe, a na obrzeżach świerkowe. Zróżnocowanie terenu sprawiło, że teren ten porasta prawie 1000 gatunków roślin wyższych z czego ponad 30 jest objętych ochroną.
Obecnie występuje na tym obszarze 4000 gatunków bezkręgowców i 200 gatunków kręgowców, aż 130 z nich jest pod ochroną, a 65 jest zagrożonych wyginięciem. Zwiedzając te okolice możemy napotkać niedźwiedzia brunatnego, rysia, wilka szarego, żbika czy kozicę alpejską. Spoglądając w niebo przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy Orła skalnego lub orła krzykliwego.