Spis treści

Prachowskie Skały

Obszar Skał Prachowskich zajmuje powierzchnię 243,4 ha. 31 grudnia 1933r. Wejście do Prachowskich Skałzostał uznany za Państwowy Rezerwat Przyrody. Przed wiekami, w wyniku osadzania się na dnie morza mezozoicznego piaskowców, margli oraz opoki powstało szczególne ukształtowanie terenu, które posiada ogromną wartość przyrodniczą i kulturową. Skały prachowskie składają się z wysokich, wysmukłych wież i kolumn, pomiędzy którymi, znajdują sie głębokie i wąskie wąwozy.

Centrum skał tworzy pośród ciosów piaskowca romantyczne "skalne miasto"( Średnia wysokość n.p.m. wynosi tu 350-450 m), poprzecinane gęstą siecią oznakowanych szlaków turystycznych, z punktami widokowymi, z których można zajrzeć do " wnętrza skalnego miasta"

Punkt widokowyNie brakuje tu też zabytków prehistorycznych takich jak: resztki wałów pierwotnych umocnień, pozostałości grobów popielcowych i szkieletowych oraz kurhany.WSPANIAŁE WIDOKI oferują tzw. szlaki okrężne:
-wielki szlak okrężny oznakowany kolorem zielonym
-mały szlak okrężny- kolor żółty.

Skały Prachowskie mają najstarszą tradycję wspinaczek górskich. Jej początki siągają roku 1907, kiedy to studenci jiczińskiego gimnazjum założyli Koło Wspinaczkowe " Prachow "- pierwsze działające na obszarze obecnej Republiki Czeskiej stowarzyszenie wspinaczkowe.

WARTE ZOBACZENIA SĄ:
Ruiny skalnego zamku "PARZEZ"z XIV wieku, zwanego dawniej " Gęsia Nóżka ", znajdującego się na bloku skalnym, z którego pozostały dwa wykute w skale pomieszczenia, resztki kamiennych murów i wieży. W wierzy odnaleziono grosze z czasów króla Wacława IV.Prachowskie Skały
Innym miejscem wartym zobaczenia, szczególnie w piękny słoneczny dzień jest Kąpielisko " u Peliszka" nieopodal Schroniska Turystycznego. Zbudowane w 1938 r. u zbiegu trzech dolin, w słonecznej i osłoniętej kotlinie, otoczone zielenią i skałami, z piaskową plażą.
A jak się też dobrze przyjrzycie to w okolicy spotkacie Rumcajsa, Hankę i Cypiska :-) Mnie co prawda się nie udało, ale Wam. Kto wie?

DOJAZD
SAMOCHODEM- Najlepiej jechać szosą I/16 z Jiczina, w miejscowości Holin skręcić do Prachowa. Szosa kończy się przy schronisku turystycznym, od którego prowadzi droga do hotelu " Skalne Miasto ". Od północy można dostać się z Ujezdu pod Troskami na tereny " Jinockich rybników " i do Prachowa.

INTERESUJĄCE MIEJSCA DO ZWIEDZANIA W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY

MIASTO JICZIN -Zamek, muzeum i galeria, " Valdicka Brama" z loggią, połączona z miastem lipową aleją. W trzecim tygodniu września odbywają się festiwale " Jiczin - Miasto Bajek',
MIASTO SOBOTKA- Zamek Humprecgt, rzeźba C. Parmiggianiego- Dom " Pod Półksiężycem ". W pierwszym tygodniu lipca- impreza kulturalna zatytułowana " Szramkowa Sobotka", zachowany średniowieczny zamek Kost, Zamek Stare Hrady.
MIEJSCOWOŚĆ LIBUŃ- Galeria Kavana, Stawy hodowlane w Jinolicach
MIEJSCOWOŚĆ KBELNICE- Ossarium- cmentarz żołnierzy po bitwie z roku 1866( wojna austriacko- pruska),
MIEJSCOWOŚĆ HORZICE- Galeria rzeźb na górze Gotharda, Wierza Niepodległości im. T.G. Masaryka, cmentarz rzydowski,
MIASTO NOVA PAKA- Skarbiec kamieni szlachetnych, drewniany kościołek rzymsko-katolicki. W pierwszą sobotę i niedzielę września- impreza kulturalna " Vodnickie święto", Zamczysko Pecka, Uzdrowisko Bielohrad- borowinowe kąpiele "Anny".

ZAMEK KOST- Przepiękny zamek wybudowany na skale. Wycieczki oprowadza przewodnik. Są dwie trasy do zwiedzania. Obydwie można wykupić od razu. Warto zaopatrzyć sie w kasie w opis po Polsku zwiedzanych miejsc, gdyż przewodnicy nie mówią w naszym języku i nie wszystko idzie zrozumieć. Zwiedzenie całego zamku zajmuje przeszło 2 godz. Zobaczymy m. innymi : Salę tortur, średniowieczną kuchnie, krótkie przedstawienie i liczne komnaty z rekwizytami, wiele jest też broni, którą posługiwano się w tamtych czasach.

Zamek Kost jest jednym z najlepiej zachowanych zamków z okresu szczytowego gotyku w Czechach. Został zbudowany w połowie XIV wieku przez Beneša z Vartemberku.

Czeski Raj

GSM: +420 777 901 211
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Web:  www.prachovskeskaly.com
Godziny otwarcia
Kwiecień - Październik Po. - Nd 8:00 - 18:00
Ceny biletów podane są w zakładce "informacje" w górnym menu.