Dolina Sokola

Sokola Dolina to trasa wiodąca po ciekawym i zadziwiającym wąwozie Słowackiego Raju, który znajduje się na wschodnich obrzeżach płaskowyżu Glac.
Od wielu lat stanowi atrakcję turystyczną, której nie sposób pominąć zwiedzając te okolice. Najbardziej interesujące jest przejście koło Wodospadu (Závojový vodopád) - najwyższy w Słowackim Raju liczący sobie prawie 80 metrów.

Wodospady w kolejności występowania: Bočný, Skalný, Závojový, Vyšný.
Sokola Dolina jest częścią rezerwatu przyrody Kyseľ. Zwiedzanie dozwolone jest tylko znakowanymi trasami.
Podobnie jak to jest na innych szlakach również i tym pokonywanie trudniejszych odcinków będzie możliwe dzięki systemowi drabinek, kładek i łańcuchów w tych też miejscach należy zachować zwiększoną ostrożność.

Trasa jednokierunkowa, okrężna o długości ok 21 km czas przejścia 7-8 godz:

Przewyższenie trasy liczy prawie 450m wysokość n.p.m Podlesok-545 m, Glac-990m 

Podlesok-Piła-Velky Sokol- Glacka Cesta- Glac Dawna Gajówka- Mala Polana- Glac Mala Polana- Sucha Bela (top/góra)- Pod Vtacim Hrbom- Nad Podleskom- Podlesok

Początek jak i koniec trasy są łatwiejsze- wiodą leśnymi duktami. Jednak dalej trasa ma zróżnicowany stopień trudności i wymaga z naszej strony ostrożności i uwagi. Częściowo szlak wiedzie nas  najdłuższym wąwozem w Słowackim Raju Veľký Sokol, który urzeknie nas swoją niepowtarzalnością no i największym wodospadem w tym regionie.

Nie jest to trasa na pierwszy dzień naszych wojaży, gdyż liczy sobie sporo, bo aż 21 km. Najpierw polecam krótsze trasy, aby poprawić naszą kondycję i przygotować organizm do zwiększonego wysiłku :)

Ceny:

parking całodzienny w podlesok 2 euro

wstęp do Parku 1,5 euro bilet normalny

Na poniższej mapie  możesz zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość  skąd wyjeżdżacie- w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak  

 

Pogoda na kilkanaście dni