TEPLICE- Łysy Wierch (trasa 2)


Jest to krótka trasa. Jeśli na codzień nie chodzicie za dużo to polecam tą właśnie trasę na rozruszanie naszych kości, aby przez kolejne dni być w dobrej kondycji. Trasa liczy jakieś 5 km i prowadzi w pobliżu rezerwatu przyrody ,,Borek".
OPIS TRASY.
Zwiedzanie rozpoczynamy w Teplicach- przy Hotelu ,,Koruna" znajduje się skrzyżowanie szlaków. My idziemy żółtym szlakiem obok Górnego Zamku (Urząd miejski). Przed szkołą skręcamy w prawo i idziemy asfaltową drogą aż do hotelu ,,Metuje". Za hotelem szlak skręca w prawo i prowadzi nas najpierw leśną ścieżką, a później niskim poszyciem . Teraz skręcamy w lewo by po jakiś 250 metrach dojść do punktu widokowego Łysy Wierch 611 m n.p.m.
Przed nami roztacza się piękny widok na okolice. Na wprost widać budynki przy wejściu do Skał Teplickich. na prawo na górze widać charakterystyczną sylwetkę dawnego zamku ,,Strzemię" (ten sam na który prowadzi tyle stromych schodów), prosto przed nami widać punkt widokowy Lokomotywa 662 m, a na lewo na dole, między drzewami, dzielnice Teplic- Kamenca
Gdy już nacieszymy swój wzrok wspaniałym widokiem możemy iść dalej żółtym szlakiem, ścieżką prowadzącą skrajem stromizny lekko w prawo, aż do miejsca gdzie droga ostro odbija w lewo, w dół. Ponownie wchodzimy w las, następnie na szerokiej drodze skęcamy w lewo by po jakiś 150 metrach przejść przez tory kolejowe. Od Kempingu w Bucznicach idziemy jeszcze ze 100 m, przechodzimy przez mostek aż do skrzyżowania szlaków. Dalej jednak podążamy żółtym szlakiem, leśną asfaltową drogą nad rzeką Metują i dochodzimy do wejścia do Skał Teplickich. My przechodzimy teraz na szlak niebieski, idziemy w lewo, przez most, następnie po szosie na skrzyżowanie, gdzie szlak poprowadzi nas leśną drogą w lewo, pod górę, przez tory. Chwilka spaceru przez lasek i znów jesteśmy przy Hotelu ,,Metuje", jeszcze 100 metrów i pętla się zamyka- jesteśmy w miejscu gdzie na początku skręcaliśmy żółtym szlakiem na Łysy Wierch. Teraz pozostało nam tylko dość do hotelu ,,Koruna" i to już koniec naszej wycieczki.

Opis interesujących miejsc na trasie:
Kąpielisko miejskie- jest czynne od połowy maja do końca sierpnia. Informacje dla tych co nie umieją się obejść bez pływania: wymiary basenu 50 x 25 metrów, głębokość od 40 cm do 1,7 m. Trampoliny też są i tam jest jeszcze głębiej.
Rezerwat przyrody ,,Borek"-istnieje od 1956. Tworzy go piaskowcowy próg w krajobrazie o długości około ośmiuset metrów, z której wychodzą rozczłonowane formy skalne. Zachował sie też tu fragment pierwotnego lasu sosnowego.