Czeska Szwajcaria

(České Švýcarsko) to jeden z najpopularniejszych turystycznie rejonów w Europie Środkowej. Tę romantyczną nazwę nadali jej XIX-wieczni poeci. Obszar zajmuje 79 km2 i obfituje w fantastycznie ukształtowane formacje skalne i tzw "Skalne miasta". Od 1 stycznia 2000 roku rejon ten nosi nazwę: "Park Narodowy Czeska Szwajcaria" łączy się on z bliźniaczym Parkiem Narodowym Sächsische Schweiz (Saksońska Szwajcarii) , który powstał w 1990 roku. Romantyczna sceneria z rozległymi lasami, głębokimi dolinami rzecznymi oczaruje każdego miłośnika piękna przyrody.
Czeska Szwajcaria pod względem powierzchni i wysokości stanowi teren rozczłonkowany, na którym skupionych jest wiele formacji skalnych jak: bramy, pionowe ściany, baszty, iglice, wąwozy, szczeliny, parowy, i wąskie tarasy skalne, położone na rozległej płycie o średniej wysokości 400 m n.p.m., zbudowanej ze skał osadowych, piaskowców i margli, w której doliny rzek Křinice, Kamenice i Łaby utworzyły, przełomy dzielące park na odrębe części o charakterystycznym krajobrazie.
Cały obszar obfituje w liczne szlaki turystyczne i ma bogatą bazę noclegową. (pensjonaty, autocempingi, kwatery prywatne) ceny - różne, ale każdy znajdzie coś dla siebie. Głównym miastem rejonu jest Decin (nieco ponad 50 tys. mieszkańców). Najpiękniejsze miejsca skupiają się w okolicach wsi Mezní Louka i Jetřichovice, ale warto również udać się do skalnego miasta w okolicy miejscowości Tisá. Najwyższym szczytem tego regionu jest Děčínský Sněžník ma wysokość 726 m n.p.m., a najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest największa skalna brama w Europie zwana Pravčická brána - Skalny Most wokół, którego rozlokowanych jest kilka punktów widokowych- widok rzeczywiście zapiera dech w piersiach. Wymiary Skalnego mostu są imponujące: rozpiętość łuku u podstawy wynosi 26,5m, wysokość otworu 16 m, szerokość 7-8m. Przy Prawickiej bramie jest usytuowany letni pałacyk "Sokoli hnizdo" (Sokole Gniazdo). Na pierwszym piętrze jest muzeum, a na parterze restauracja, w której mozemy coś przekąsić :).
Jeśli zdecydujecie się na odwiedzenie tego regionu na pewno nie będziecie żałować, a po niedługim czasie postanowicie na nowo zagościć w Czeskiej Szwajcarii, której bajkowy wręcz krajobraz pozostanie na długo w Waszej pamięci.

Oficjalna strona regionu http://www.npcs.cz/