SKAŁY TEPLICKIE-Wilczy Wąwóz- SKAŁY ADRSZPASKIE (trasa 4)


Trasa liczy razem (Teplickie i Adrszpaskie Skalne Miasto przez Wilczy Wąwóz) 12,5 km.
Jest to trasa o tyle ciekawa, że umożliwia zwiedzanie, aż dwóch skalnych miast jednocześnie.
OPIS TRASY.
Rozpoczynamy naszą wycieczkę od wejścia do Teplickich Skał. Idziemy niebieskim szlakiem aż do Echa (Ozvena)-to jest jakieś 500 m. Dalej szlak wiedzie nas do Skalnego miasta . Po jego zwiedzeniu wracamy do tego miejsca (Echa) i idziemy żółtym szlakiem. Po jakiś stu paru metrach, na skrzyżowaniu dróg leśnych skręcamy w lewo, do Wilczego Wąwozu (Vici rokle). Po lewej stronie cały czas towarzyszy nam srebrny potok. Po 1 km dochodzimy do kolejnego skrzyżowania szlaków (szlak niebieski zaprowadzi nas poprzez Siedem Schodów i Wądoły w kierunku Janovic. Tędy też możemy dojść z powrotem do Skalnego miasta- wchodząc na zielony szlak).
My idziemy jednak dalej żółtym szlakiem dnem szerokiego Wilczego Wąwozu. Ten odcinek będziemy przechodzić po kładkach i żerdziach nad potokiem i mokradłami ( niedawno ten odcinek był odnawiany). Idąc dalej zauważymy, że wąwóz zwęża się,a później skręca w lewo. Przed nami rozwidlenie szlaku-krótka odnoga szlaku żółtego zaprowadzi nas do brzegu Skalnego Jeziorka. Wracamy na główny szlak, pokonujemy kilka mniejszych wąwozów, a następnie strome wejścia i zejścia po drewnianych schodach, aż do miejsca gdzie rzeka wpływa do Jeziorka. Jeszcze raz czeka nas wspinaczka po drabinkach i schodach. Teraz pozostało nam już tylko dojść do zielonego szlaku, który oprowadzi nas po Adrszpaskim Skalnym Mieście.
Wrócić do Teplic możemy idąc czerwonym szlakiem (parking Dolny Adrszpach) trasa liczy 6 km.
Pociągiem- przejazd trwa około 10 min.
Autobusem


Opis interesujących miejsc na trasie:

Echo (Ozvena)-Jest to drewniana altanka, kiedyś właśnie w tym miejscu strzelano z moździerza. Zbocza leżącego na przeciw Łysego wierchu (Lysy vrch) odbijają kilkakrotnie dźwięk.
Wilczy Wąwóz (Vici rokle)- Jego nazwa pochodzi prawdopodobnie od czasów, kiedy żyły tu wilki. Dawne źródła pisemne wymieniają ,,wilcze jamy''- pułapki na wilki, które widywane były w tych okolicach jeszcze w połowie XIX wieku.
Skały Adrszpaskie-szlak okrężny.