Mala Pravčická brána oraz ruiny zbójnickiego zamku "Saunstein"

Początek trasy ma miejsce w miejscowości Mezní Louka do celu wiedzie nas czerwony szlak. Trasa liczy sobie około 3,5 km nie jest trudna, choć momentami są miejsca, gdzie musimy zachować większą ostrożność, ze względu na urwiska. Po drodze możemy podziwiać naturę i skałki z piaskowca jedną z nich jest właśnie mała prawicka brama - to można powiedzieć miniaturka tej wielkiej :). Dalej wędrujemy jakieś 1,5 km i dochodzimy do masywu skalnego, na którym kiedyś był zbójnicki zamek Šaunštejn z XIV wykuty w skale. Wejście jest darmowe. Za to na górze czekają nas niesamowite widoki. Schodzimy do rozwidlenia szlaków i kierujemy się szlakiem żółtym po jakiś 4 km dojdziemy do drogi, którą wrócimy tam skąd rozpoczęliśmy naszą wędrówkę.

Wędrówkę możemy również rozpocząć od miejscowości Wysoka Lipa idziemy drogą (zółty szlak) a następnie mamy drogowskaz i skręcamy w lewo na czerwony szlak.

Idąc tą trasą zobaczymy:

Malá Pravčická brána

Można powiedzieć to mniejsza siostra Pravcickiej brany ma ok 2,3 m wysokości 3,3 m szerokości i 1,5 m grubości. Aby dotrzeć do tej formy skalnej idziemy leśną ścieżką podziwiając uroki tamtejszej fauny i flory.

Castle Rock Šaunštejn

Jeden z najpiękniejszych zamków skalnych Czeska Szwajcaria położony powyżej wsi Wysoka Lipa. Wybudowany na masywie skalnym. Służył do obrony- przechodził tamtędy wazny szlak handlowy. Właściciel zamku Berka z Dubé nie miał dobrej opinii. Z czasem stał się schronieniem dla rabusiów. pod koniec XV wieku został opuszczony i popadł w ruinę.
U podnóża masywu skalnego jest wyryte wgłębienie, które prawdopodobnie służyło jako boksy dla koni. Do ruin zamku wiodą nas strome schody i wąskie szczeliny w skale. Na górze była drewniana wieża, ale dziś pozostał tylko plan. Wierzchołki poszczególnych skał są połączone mostami. 3 m głębokości dół był wykorzystywany jako zbiornik wody.
Naprawdę warto dotrzeć do ruin tego zamku ponieważ roztaczają się z niego piękne widoki - przy dobrej pogodzie będziemy mogli zobaczyć sporą część czeskiej Szwajcarii oraz niektóre szczyty w saksońskiej części.
Godziny otwarcia: Zamek jest łatwo dostępne przez cały rok za darmo , w zimie ze względów bezpieczeństwa, wizyta nie jest zalecana.