Teplice-Lokomotywa-Czap-Skały-Teplice (trasa 3)
Trasa dla wytrwałych. Liczy aż 14 km. Mimo wszystko warto wytężyć swoje siły by zobaczyć widoki z Czapa i Lokomotywy oraz z Ruin zamku ,,Skały".
OPIS TRASY:
Rozpoczynamy od skrzyżowania szlaków turystycznych przed hotelem ,,Koruna". Nasz szlak ma kolor zielony. Na początek idziemy w stronę rynku i Dolnego Zamku tj. jakieś 300 metrów. Teraz mamy kolejne skrzyżowanie szlaków (przy narożniku ogrodu zamkowego). Skręcamy w prawo, kierujemy się wzdłuż muru aż do szosy, ponownie skręcamy w prawo, pod górę, do skrzyżowania nad Kościołem. Tutaj skręcamy w lewo i mijamy domy. Teraz idziemy polną drogą, później laskiem na roztaje nad Kamencem. Dochodzimy tu niebieski szlak. My jednak idziemy dalej zielonym, przechodzimy przez trasę zjazdową (zapraszam zimą na narty), a teraz ostra wspinaczka pod górę aż do punktu widokowego lokomotywa. Mamy juz 3 km trasy za sobą. Z punktu widokowego możemy podziwiać Łysy Wierch, a bardziej na lewo widać ruiny zamku ,, Strzemię". Pod nami są budynki położone przy wejściu do Teplickich Skał. Gdy już nacieszymy się wspaniałym widokiem idziemy dalej ścieżką, która prowadzi nas przez skalne szczeliny na górny poziom. Kolejny odcinek trasy nosi nazwę ,,Dwadzieścia Trzy Mosty" i wiedzie nas przez sytem wąwozów i przez Krowią Górę (Kravi hora) dochodzimy do kolejnego skrzyżowania szlaków w Dolinie Teplickiej (Teplicke udoli).
Teraz idziemy w lewo, ścieżka jest wygodna w pewnym momencie zmienia sie w drogę, aż do miejsca, gdzie skręcamy prostopadle w wysoki las. Przed nami ścieżka, którą podejdziemy na Czapa (786 m n.p.m.). Ponownie możemy podziwiać piękno przyrody. Przed nami panorama całego regionu. Gdy spojrzycie na północ zobaczycie Teplickie Skały, trochę w lewo i mamy Grzbiet Karkonoszy. Na przeciw widać grzbiet Błędnych Skał, a na lewo od nich Szczeliniec Wielki i Mały, pod nim Ostasz. Góry Orlickie są bardziej na prawo.
Za sobą mamy już 8 km. Kolej na ostre zejście do szerokiej drogi leśnej, skręcamy w lewo i dochodzimy do następnego skrzyżowania- na skraju lasu. (szlak żółty- wiodący z Dolnego Adrszpachu). Schodzimy na sam dół przez osadę chat do pałacyku Skaly.
Teraz kolej na ruiny zamku ,,Skały". Dalej idziemu już czerwonym szlakiem. Trasa wiedzie wzdłóż ścian zamku. Przechodzimy groblę Białego Stawu (Bily rybnik) i dochodzimy do skrzyżowania szlaków turystycznych.
Do zamku kierujemy się odnogą trasy (czerwone znaki) idziemy w lewo, koło Czarnego Jeziorka (Cerne jezirko), a następnie pod górę do tablicy informacyjnej (przedstawia ona jak zamek mógł wyglądać w czasach swojej świetności). Dalej idziemy ścieżką, a następnie schodami Jesteśmy już na miejscu dawnego zamku. Przechodzimy przez bramę na podwórzec i wchodzimy po stromych schodkach przez bramę wykutą w skale. Jeszcze kilka metrów i jesteśmy na samym wierchu.
Co możemy zobaczyć:
przed nami- grzbiet Sępich Skał ( Czap na lewo od nas).
u podnóża- pałacyk ,,Skaly" (Bischofstein)
Na prawo na choryzoncie- Góry Suche
Za nami z lewej strony- grzbiet Broumowskich Ścian, Ostasz bardziej na prawo- Szczeliniec, Błędne skały i grzebień Gór Orlickich.
No, a teraz pora wracać- wracamy tą samą drogą do skrzyżowania przy zamku. Mamy za sobą już 10 km.
Jeśli bolą Was nogi możecie dalej iść czerwonym szlakiem wzdłuż murów zamku, aż do szerokiej drogi leśnej prowadzącej na skraj lasu i do skrzyżowania gdzie czerwony szlak skręca prostopadle w lewo. Idąc dalej za znakami dojdzienmy do Diedova ( 2 km), a stamtąd możemy pojechać kolejką do Teplic.
Jeśli natomiast nogi dalej rwą się do zwiedzania, to od skrzyżowania szlaków (asfaltowa droga przy murach zamku) idziemy żółtym szlakiem (drogą asfaltową) aż do skrzyżowania dróg.( tj. jakieś 3,5 km).
Tu skręcamy w lewo i idziemy dalej drogą przez Teplice aż dojdziemy do punktu wyjścia czyli hotelu ,,Koruna"
Opis interesujących miejsc na trasie:
-Czap- Jest to najwyższe wzniesienie tego regionu 786 m n.p.m.
-zamek ,,Skały" (hrad Skaly, Bischofstein, Katzenstein)-W przewodniku napisano o nim tak:
Wznosił się między skałami. Z dwóch stron chroniły go strome zbocza, z trzeciej skały, a zczwartej- mury zamkowe. Wysokie skały nad zamkiem służyły jako ,,wieże'' obronne. Poszczególne bloki skalne połączone były drewnianymi pomostami, swiadczą o tym wykute w skałach gniazda pod belkowania. Na szczyt wiodły wyciosane w kamieniu schody.
Zamek ,,Skały" jest po raz pierwszy wzmiankowany w dokumencie z roku 1393, jako siedziba Matejz Salavy z Lipy seniora. Wybudował go prawdopodobnie Salava lub jego poprzednik Rubin z Zampachu, wymieniany w dokumentach z lat 1353-1371. Do nowej siedziby przeniesiono zarząd dóbr feudalnych z warowni Starkov. Podczas wojen husyckich Matei Salava z Lipy początkowo walczył po stronie husytów, powiększając swoje włości o ziemie klasztoru broumowskiego. Później przeszedł na stronę cesarza Zygmunta. W ten sposób zabezpieczył swój stan posiadania po bitwie po Lipanami, w roku 1434. Skalne grodzisko służyło mu jako bezpieczna warownia, dlatego rozbudował je i umocnił. Matej Salava z Lipy junior, wyprowadzał stąd ataki na miasta śląskie. Z tego powodu Ślązacy wymusili w roku 1447 zburzenie zamku, jako warunek zawarcia pokoju z królem Jerzym z Podiebradów. Szybko go jednak odbudowano. W roku 1497 zamek ,,Skaly" uzyskał Jan Spetle z Janovic i przyłączył go do swych dóbr nachodskich. Już w roku 1513 zamek sprzedano Bartłomiejowi, księciu munsterburskiemu. W tym samym roku był bezkutecznie oblegany przez księcia legnickiego. W roku 1515 Jan Spetle otrzymał zamek z powrotem, a przed rokiem 1527 sprzedał go Petrowi Adrszpachowi z Dube. Potem zamek miał wielu właścicieli; w roku 1528 Zdenek Lev z Rozmitalu, w roku 1533 Jan Krusina z Lichtemburgu, w roku 1534 Votech z Pernstejnu. Od brata tego ostatniego, dobra ,,Skały'' wraz z sześcioma zamkami i jedną pustą warownią, kupił Bernard Zehusicky z Nestajova.
Ostatni właściciele nie mieszkali na zamku. Nie dbali o niego i stopniowo popadał w ruinę. W roku 1576, przy sprzedarzy ,,Skał'' braciom bohdareneckym z hodkova, pisze się już o pustym zamku. Około 1581 ,,Skały'' przeszły drogą koligacji rodzinnych- do rodu Certorejskich z Certorej. Od 1626 majętność posiadała Beata Krinecka jako pierwsza wierzycielka Venka Skocha Certorejskiego z Certorej. Przez całą Wojnę Trzydziestoletnią pozostała ewangeliczką i sprzedawała swe majętności dopiero w 1657 Vilemowi Albrechtowi. Od niego ,,Skały'' pozyskał w roku 1662 dla kapituły nowopowstałego biskupstwa kralovohradeckiego jego biskup- Matyas Ferdinand Sobek z Bilenbergu. Dzisiaj o dawnym zamku przypominają resztki furty zamkowej, pozostałości schodów i ślady otworów w skałach"( Przewodnik Turystyczny wydany przez wydawnicto JUKO)
Pałacyk ,,Skały"-W połowie XVi wieku dobra te uzyskał Bernard Zehusicky z Nestajova. Rozpoczął budowę folfarku na podzamczu. Rozpoczętą budowę zakończył dopiero Jan Zehusicky. Od 1576 gdy włości te były już własnością Bohdaneckich z Hodkova, mówi się już o istnieniu pałacyku. Przez następne lata obiekt ten często zmieniał właścicieli. W 1662 kupił go pierwszy biskup kralovohradecki. Rok 1666 to okres przebudowy pierwotnej warowni na pałac. Od tej pory służył on jako letnia rezydencja biskupa i jego gości. W 1825 pałacyk przebudowano w stylu empire. W roku 1841 wybudowano nowy budynek, który miał służyć potrzebom zarządu folwarku. Oba budynki od 1948 są własnością państwa