Spis treści

Teplickie Skały

Jakieś dwa kilometry od miasta Teplice nad Metują znajdują się Skały Teplickie, w kierunku na Adrszpach i Trutnov.  Również i one obfitują w liczne, unikalne formy skalne, takie jak Skalna Korona (symbol skał teplickich), Wykałaczka Karkonosza, Wieża Strażnicza, Topór Rzeźniczy i wiele innych, na niektórych ścianach zobaczycie wspinaczy. Ponadto w głębokim kanionie Sybiru mnóstwo jest zielonych kobierców paproci i mchów oraz innych zjawisk przyrodniczych.
Trasa zwiedzania mierzy 6 km i można ją pokonać w ciągu 2-3 godzin. Dokładny opis tej trasy znajdziesz w zakładce opis tras( trasa nr. 2)

 

Idąc będziecie podziwiać piękno otaczającej Was przyrody, a od czasu do czasu zobaczycie pstrągi pływające w licznych potoczkach. Zwiedzanie warto rozpocząć od wejścia na szczyt ruin zamku Strzemię. Przyznam szczerze, że jak pierwszy raz zobaczyłem schody prowadzące do ruin zamku to zrobiły na mnie niemałe wrażenie. Co prawda po zamku zniknął niemal ślad, to jednak trud włożony w wejście na sam szczyt zaprocentuje wspaniałym widokiem na okolice. Wracając jednak do zamku to  został wybudowany w połowie XIII wieku. Niestety po wojnach husyckich, został w roku 1447 spalony przez wojska miast Śląskich i nigdy go już nie odbudowano.
(więcej szczegółów odnośnie zamku znajdziesz w opisie ciekawych miejsc- trasa 2-Teplickie Skały.) 
Idąc niebieskim szlakiem dojdziecie do " Skalnego Miasta"- skupiska wielu form skalnych, którym natura nie poskąpiła swoistego uroku. Zresztą o każdej ciekawej skałce jesteśmy informowani przez tabliczki informacyjne, na której znajduje się jej nazwa.
Wracając możecie zejść na żółty szlak (o ile Was nogi nie bolą :-))prowadzący do Adrszpaskich Skał. Trasa liczy jakieś 3,5 km i wiedzie "Wilczym wąwozem"
"Skały Teplickie" cieszą się dobrą opinią wśród licznie tu przyjeżdżających wspinaczy. Powodem jest nie tylko odbywający się tutaj corocznie w końcu sierpnia Międzynarodowy Festiwal Fimów Wspinaczkowych, ale przede wszystkim to, że znajdują się tu najtrudniejsze trasy wspinaczkowe w regionie wschodnich Czech."(przewodnik Skalne Miasta.... )
DOJAZD 
SAMOCHODEM- Punktem wyjściowym do zwiedzania Skał jest Strzemieńskie Podgrodzie- część miasta Teplice nad Metują. Tu też znajduje się duży parking, a nieopodal przystanek autobusowy " Teplice nad Metuji".
KOLEJ- Można też dojechać koleją. Wysiadamy na stacji " Teplice nad Metuji- skaly"( linia kolejowa 047 Teplice nad Metują- Trutnov) Od przystanku kolejowego mamy zaledwie paręset metrów do kasy biletowej.
--------------------------------------------------------------------------------
INTERESUJĄCE MIEJSCA DO ZWIEDZANIA W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY
TEPLICE NAD METUJĄ - Renesansowy Zamek Górny, siedziba Urzędu Miejskiego, Wczesnobarokowy Dolny Zamek oraz kąpielisko.
MIASTO Broumov- Barokowy klasztor i muzeum.
Odległości:
Praha - Teplice nad Metuji 170 km
Brno - Teplice nad Metují 184 km
Starostín-Miroszów (granica z Polską) - Teplice nad Metují 15 km
Náchod - Teplice nad Metují 27 km
Trutnov - Teplice nad Metují 27 km