Cudze chwalicie swego nie znacie.
Ciekawe skąd znam te przysłowie :)? W każdym bądź razie jeszcze raz się przekonałem, że to co polskie wcale nie gorsze. Zachęcam Was zatem do krótkiego rzucenia okiem na to, co oferują nam polskie Góry Stołowe. Co prawda mój serwis głównie opisuje czeskie "Skalne miasta"; ale myślę, że tych kilka słów poświęconych krajowym skałkom pozwoli Wam docenić uroki i walory przepięknych terenów położonych w paśmie górskim Sudetów, tuż przy granicy z Czechami.

Życzę Wam miłej lektury i udanych przyszłych wycieczek w te okolice.....

"SZCZELINIEC"

Leży na terenie parku (utworzony został 16.09.1993 r.), który położony jest w Sudetach, przy granicy państwowej z Czechami. Powierzchnia parku to 6280 ha. (około 63 km2). W części bezleśnej przeważają wyniesienia skalne Gór Stołowych, które stanowią główny walor krajobrazowy. W Polsce Góry Stołowe są jedynym przykładem występowania gór płytowych. Właśnie taka budowa i zachodzące procesy geomorfologiczne i erozyjne doprowadziły do powstania oryginalnych form skalnych (wież, ambon, grzybów) skalnych labiryntów i ostańców. Z tego najbardziej znane są wielu Polakom słynne "Błędne skały"-852 m n.p.m., a także "Skalniak"- 915 m n.p.m., "Skalne Grzyby" czy "Skały Puchacza"
Na terenie Parku wyodrębniono dwa rezerwaty skalne objęte ochroną częściową- "Błędne Skały" o powierzchni 24 ha oraz "Szczeliniec Wielki" o powierzchni 50 ha, obydwa udostępnione są dla turystów.
Jak dojechać-Najlepiej jechać trasą na Kudowę Zdrój , a stamtąd mamy już tylko kilka kilometrów do "Błędnych skał" i do "Szczelińca". Przy okazji dodam, że z Kudowy mamy zaledwie jakieś 30 km. do czeskich "Skalnych Miast" . Jest to więc okazja również do zwiedzenia skałek po czeskiej stronie.


Niektóre ceny- No, nie powiem żeby były najmniejsze. Tak więc przygotujcie się na wysyp pieniążków z waszej kieszonki :).
- Ceny parkingów: 6 zł parking na cały dzień.
- Wejście do "Labiryntu" na Szczelińcu 7 zł od osoby (dzieci i studenci mają zniżkę 3 zł)
- Wjazd autem do "Błędnych skał" (parking przy samych skałkach- ruch wahadłowy) 20 zł.
Uwaga ceny mogą ulec zmianie.

Godziny udostępniania tras turystycznych Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki podane są tu- godziny otwarcia
Zapraszam do obejrzenia panoramy 360 ze Szczelińca

 

Fauna i Flora w Parku Narodowym Gór Stołowych występuje około 300 gatunków drzew, krzewów , roślin zielnych. Są wśród nich rośliny chronione takie jak: lilia złotogłów, śnieżyca wiosenna, dziewięćsił bezłodygowy (Wow! Co za nazwa:)), zimowit jesienny, arniga górska, 6 gatunków storczyków. Na tym terenie znajdują się też torfowiska- największe to Wielkie Torfowisko Batorowskie. Znajdziemy tu takie rośliny jak rosiczki, widłaki, a także sosnę błotną.
"Florystyczną ciekawostką pasma jest jedyne w Polsce stanowisko popularnej w Alpach roślinki naskalnej, skalnicy zwodniczej. Miejsce występowania skalnicy trzymane jest w pewnej tajemnicy (jest to rejon Rogowej Kopy), gdyż nieokiełznany ruch turystyczny rodzi wielkie zagrożenia dla stołowogórskich osobliwości. Inną ciekawostką podobnego typu jest fosforyzujący mech świetlik na Szczelińcu. W okolicach wsi Batorów, w zaklęśnięciu niższego poziomu Gór Stołowych, na wysokości 700 m n.p.m. znajduje się Wielkie Torfowisko Batorowskie, ściśle chronione na powierzchni 40 ha. Zmeliorowane pod koniec XIX w., dziś jest w fazie zastoju, zachowała się jednak jeszcze część boru bagiennego ze skarłowaciałymi sosnami i świerkami.
Spotkać tu można sosnę błotną i brzozę omszoną oraz rośliny typowe dla bagien: bagno zwyczajne, bażynę czarną, rosiczkę okrągłolistną, żurawiny, borówki bagienne i inne.
Wstęp na torfowisko jest kategorycznie zakazany. Stanowi ono bowiem żywe "laboratorium natury". Cennym obszarem są Skałki Łężyckie obejmujące łąki środkowego poziomu wierzchowiny w okolicach Lisiej Przełęczy i Łężyc. Wśród bogatej roślinności zielnej sterczą tam pojedyncze głazy ostańcowe, rosną także sosny i świerki o parasolowatej sylwetce, tak charakterystycznej dla krajobrazu sawanny.
Polany leśne i łąki porasta kłodzka róża (pełnik europejski), zimowit jesienny, dziewięćsił bezłodygowy, liczne storczyki, arnika górska, śnieżyczka przebiśnieg, śnieżyca wiosenna i ciemiężyca zielona." ( tekst z serwisu Góry Stołowe, Polska-Przewodnik w Pascal.onet.pl)
W faunie Parku występują typowe zwierzęta leśne jak jeleń, sarna, lis, kuna, borsuk, popielica. Z ptaków najczęściej możemy spotkać cietrzewia, bażanta, kuropatwę, orzechówkę, gila, pluszcza, pliszkę górską i wiele innych. Natomiast gdy dobrze będziemy się rozglądać to przy odrobinie szczęścia spotkamy wygrzewającego się w słońcu padalca, salamandrę, zaskrońca , a nawet żmiję zygzakowatą.
Jednak najbardzej znany jest świat bezkręgowców. Nie sposób nawet zliczyć wszystkich występujących tu gatunków. Wspomnę tylko, że właśnie w tych okolicach stwierdzono jedyne miejsce występowania pająka Lepthyphantesa pulchera i Raebothoraxa morulusa. (Wow! To dopiero trudno wymówić :))