Sucha Bela

To jeden z najbardziej romantycznych wąwozów Słowackiego Raju. Dolina Suchá Belá znajduje się na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj. Woda płynąca tym wąwozem ma swoje źródła w północnej stronie płaskowyżu Glac. Jego przebieg oddziela od siebie masywy Vtácieho hrbu i Rumanovej. Do potoku Veľka Biela voda uchodzi dokładnie w ośrodku Podlesok.
Na potrzeby turystyki wybudowano sporo ułatwień typu drabinki, kładki, dzięki którym możemy pokonywać trudniejsze odcinki trasy. Ze względu na specyfikę terenu ruch odbych się tylko w jedną stronę . Przejście wąwozem zajmuje jakieś 2 godz, po drodze czeka na nas sporo atrakcji jedną z nich są wodospady. Pokonanie każdego z nich ułatwią zamontowane na trasie systemy drabin, łańcuchów oraz metalowych półek tzw stúpačky.

Idąc będziemy mijali je w takiej kolejności:

Misové vodopády- wodospad kaskadowy o wysokości ok 30 m

Okienkový vodopád- wodospad okienkowy o wysokości ok 13 m. Jego wody wypływają ze skalnego okienka

Korytový vodopád- Wodospad korytowy o wysokości ok 10 m spływa trzema kaskadami

Bočný vodopád- boczny wodospad o wysokości ok 8 m

Kaskady- małe wodospadziki :)

Trasa jednokierunkowa czas przejścia ok 4 godz:

Podlesok - Sucha Bela - Pod Vtacim Hrbom - Nad Podleskom- Podlesok

Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Podlesok, stąd wiedzie nas zielony szlak. Przejście samego wąwozu może zająć w zależności od naszej kondycji i natężenia turystów od 2 do 3 godz. Po wyjściu z wąwozu znajdziemy się na skrzyżowaniu szlaków (patrz mapa - Sucha Bela top)

Teraz po krótkim odpoczynku idziemy żółtym szlakiem do punktu pod VTÁČIM HRBOM, co zajmie nam ok 40 min. Ponownie zmieniamy szlak, teraz idziemy do końca czerwonym do punktu zwanego NAD PODLESKĄ - czas dojścia ok 30-45 min i do punktu wyjścia skąd zaczęliśmy naszą wędrówkę w Podlesok, do którego dochodzimy po ok 40 min

Przewyższenia trasy: Podlesok (545 m n.p.m.) Suchá Belá, záver (950 m n.p.m.) Pod Vtáčím hrbom (920 m n.p.m.) Nad Podleskom (705 m n.p.m.) Podlesok (545 m n.p.m.)

Zachęcam do zapoznania się z mapą Słowackiego Raju- link do niej jest u góry strony.

Kontakt
Centrum Informacji Turystycznej Spišská Nová Ves
Turistické informačné centrum Spišská Nová Ves Letná 49
052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: +421 (0) 53/429 82 93
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ceny:

parking całodzienny w Podlesok 2 euro

wstęp do Parku 1,5 euro bilet normalny

Na poniższej mapie  możesz zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość  skąd wyjeżdżacie- w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak  

 

Prognoza na kilkanaście dni