Przełom Hornadu

Pierwszego turystycznego przejścia przełomu Hornadu dokonano w lutym 1906 r., korzystając z zamarzniętej powierzchni rzeki. Od tej pory wiele się zmieniło. Teraz na turystów czeka sporo atrakcji wędrować będziemy leśnymi duktami, wąwozem, nie braknie również miejsc gdzie szlak prowadzi nas po metalowych kładkach zamocowanych w skale, tuż nad powierzchnią niespokojnych wód Hornadu. W kilku miejscach czekają na nas mosty, łańcuchy, drewniane kładki i drabinki, które ułatwiają przejście tego malowniczego szlaku. Najbardziej eksponowane miejsca na pionowych ścianach wąwozu szlak pokonuje się za pomocą blisko 160 stalowych półeczek (słow. stúpačiek), a ubezpieczenia stanowi ok. 370 metrów bieżących łańcuchów.

Trasa liczy sobie ok 15 km i większa część wycieczki prowadzi przez Narodowy Rezerwat Przyrody Przełom Hornadu (Národnou prírodnou rezerváciou Prielom Hornádu). Sama trasa ma zróżnicowany stopień trudności- są odcinki, które będą od nas wymagać zwiększonej uwagi i ostrożności, a będą i takie, gdzie będziemy mogli odetchnąć i odpocząć, do takich odcinków możemy niewątpliwie zaliczyć wędrówkę leśnym duktem po grzebieniu widokowym Ihrika. 

Co kilka lat Hornad zamarza i wtedy jest niepowtarzalna okazja przejścia kanionu po zamarzniętej rzece. Podziwiać wówczas można kilkumetrowe sople, które zwisają ze skał.

Trasa okrężna: Większa część trasy prowadzi przez Narodowy Rezerwat Przyrody Przełom Hornadu (Národnou prírodnou rezerváciou Prielom Hornádu).

Podlesok - Hrdlo Hornadu- Klastorska Roklina - Trsteny Potok - Zelena Hora - Podlesok

Przewyższenie trasy: ok 130metrów,  wysokość Podlesok -545 m n.p.m, Ihrik 651 m n.p.m

Wycieczkę zaczynamy od kempingu Podlesok, gdzie kierujemy się niebieskim szlakiem do miejsca zwanego Gardłem Hornadu (HRDLO HORNÁDU) czas przejścia ok 15-20 min. Od tej pory nasza wędrówka trwa niebieskim szlakiem, aż dojdziemy do KLÁŠTORSKÁ ROKLINA - czas dojścia ok 1 godz. Po krótkim odpoczynku dalej idziemy wytyczonym szlakiem do punktu zwanego Trsteny potok -czas dojścia ok 0,30 min. Teraz zmieniamy kierunek i szlak na żółty, od tej pory rzekę Hornad pozostawimy w dole. Kierujemy się w stronę punktu zwanego Zelena Hora po drodze miniemy grzebień widokowy Ihrika skąd roztacza się piękny widok na przełom Hornadu. Powoli nasza wędrówka dobiega końca po krótkim marszu jesteśmy w punkcie wyjścia - przy kempingu Podlesok - ten ostatni odcinek od punktu Trsteny potok do kempingu powinien nam zająć ok 1.5 godz. Łącznie cała trasa z przerwami na odpoczynek nie powinna nam zająć dłużej jak 4-5 godz.

Jest to przykładowa trasa oczywiście możemy ją zmodyfikować i iść wg własnego uznania 

Zachęcam do zapoznania się z mapą Słowackiego Raju- link do niej jest u góry strony.

Kontakt
Centrum Informacji Turystycznej Spišská Nová Ves
Turistické informačné centrum Spišská Nová Ves Letná 49
052 01 Spišská Nová Ves
Tel.: +421 (0) 53/429 82 93
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ceny:

parking całodzienny w Podlesok 2 euro

wstęp do Parku 1,5 euro bilet normalny

Na poniższej mapie  można zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość  skąd wyjeżdżacie- w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak  

 

Prognoza na kilkanaście dni