Lodowa jaskinia (Dobšinská ľadová jaskyňa)


Jaskinia znajduje się w Krasie Spisko-Gemerskim, obecnie na terenie rezerwatu przyrody „Stratená” w Parku Narodowym Słowacki Raj (powiat Rožňava w województwie koszyckim). Stanowi część ogromnego systemu Jaskini Strateńskiej, który z długością blisko 23 tysięcy metrów jest najdłuższym systemem jaskiniowym Słowacji. Wejście do Dobszyńskiej Jaskini Lodowej znajduje się w północno-zachodnich zboczach szczytu Duča (1242 m), na wysokości 969 m, ok. 130 m ponad doliną Hnilca.
Dobszyńska Jaskinia Lodowa jest jaskinią typu stratodynamicznego. Wytworzona została w jasnych, pochodzących ze środkowego triasu wapieniach płaszczowiny strateńskiej, na skutek działania dawnego, podziemnego toku rzeki Hnilec. Jaskinia rozwinęła się w trzech poziomach wzdłuż pęknięć tektonicznych i międzywarstwowych nieciągłości skał, osiągając długość 1232 metrów i 112 metrów deniwelacji w pionie.
Główną część jaskini stanowi potężna sala, opadająca od wejścia do głębokości –70 m, która powstała przez zapadnięcie się górnego poziomu rozwojowego systemu jaskiniowego. W przeważającej części sala ta wypełniona jest lodem, sięgającym miejscami stropu jaskini, dzięki czemu została ona rozdzielona na kilka części: Wielką i Małą Salę (Velká a Malá sieň), Korytarz Ruffinyi’ego (Ruffiniho koridor) i Przyziemie (Prízemie). Wielka Sala na rzucie elipsy ma długość 72 m, szerokość 42 m i wysokość 7-10 m. Częściowo zalodzona jest Zawalona Katedra (Zrútený dóm), która kończy się zapadliskiem, zwanym Duča.(tekst wikipedia)

Turystyka
Obecnie dla turystów udostępnionych jest jedynie niewielki fragment korytarzy jaskini, w których wytyczono trasę w postaci pętli długości ok 500 m. Stało się to możliwe dzięki wydrążeniu (częściowo w lodzie) trzech tuneli o długości ok. 30 m każdy. Zwiedzanie trwa ok. 40 min
Jak się przygotować na zwiedzanie
Przewyższenie oraz różne temperatury wewnątrz i na zewnątrz jaskini sprzyjają obciążeniu organizmu. Przed wejściem do jaskini należy odpocząć, aby bez problemów aklimatyzować się w jaskini.
W jaskini panuje temperatura bliska °C , a nieraz spada poniżej zera dlatego warto ubrać się ciepło mimo panującego na dworze upału i założyć odpowiednie, sztywne obuwie.

Godz otwarcia:
Sezon główny: czerwiec - sierpień: 9.00 - 16.00 wejście do jaskini odbywa się co godz
Poza sezonem : 15. - 31. maj, wrzesień: 9.30 - 14.00
Zamknięty: 1. październik - 14. maj
Uwaga! W poniedziałki jaskinia zamknięta jest na trzy spusty, a więc nici ze zwiedzania.
Czas zwiedzania: 30-40 min.

ceny:
Dorośli: Od 8 €, studenci i emeryci 7 €, dzieci od 6 do 15 lat oraz inwalidzi 4 €, zdjęcia 10 €, filmowanie 10 €,
Bilet ulgowy: Od 3,50 €
Jest też możliwość wejścia poza godz zwiedzania za drakońską opłatą 50 €
kontakt:
Dobszyńska Jaskinia Lodowa
Ing. Ľubomír Očkaik
049 71 Dobšinská Ľadová Jaskyňa
Tel.: +421 (0)58/788 14 70
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www: www.ssj.sk

Współrzędne GPS
N 48,8680000 E 20,3024998

Na poniższej mapie  można zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość  skąd wyjeżdżacie- w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak