DOLNY ADRSZPACH- STAROZAMECKI WIERCH (trasa 6)


Trasa jest stosunkowo krótka- liczy 7 km. Zwiedzamy najbliższą okolicę oraz ruiny zamku adrszpaskiego.
OPIS TRASY.
Zwiedzanie rozpoczynamy od hotelu ,,Skalne Miasto'' (Skalni mesto). Idziemy czerwonym szlakiem wzdłuż szosy, po prawej stronie widzimy panoramę Krzyżowego Wierchu (Krizovy vrch-667 m n.p.m.), nieco dalej możemy oglądać piękny widok na część Adrszpaskiego Skalnego Miasta. Gdy dobrze się przyjrzymy to zobaczymy wierzchołek Starościny, dalej na prawo potężną skałę Zamek, a jeszcze bardziej na prawo dominantę Króla. Ten piękny widok kończy wierzchołek Starozameckiego Wierchu, do którego zmierzamy.
Tymczasem przechodzimy obok Adrszpaskiego Zamku, dochodzimy do skrzyżowania przed gospodą ,,U Tosovskych"(wiem o czym teraz myślicie, ale ten napój musi poczekać :-)
My skręcamy w lewo za czerwonymi znakami. Mijamy gospodarstwo, by po jakiś 200 m dojść do torów, przechodzimy je i dalej idziemy szosą w prawo pod górę do lasu. Teraz czerwony szlak skręca w lewo, w las, do skrzyżowania szlaków. Teraz możemy przez chwilę postudiować plan ruin górskiego Zamku Adrszpach. Gdy już zapoznamy się z informacjami dotyczącymi zamku idziemy dalej żółtym szlakiem. Przed nami droga leśna pod górę, którą idziemy, wiedzie do Starozameckiego Wierchu. Zanim będziemy podziwiać widoki z punktu widokowego musimy wejść po stromych schodach. Widok jest naprawdę piękny. Czy rozpoznajesz niektóre formy skalne?
Przed nami wysoka baszta Król, dalej na choryzoncie widać wierzchołki Małego i Wielkiego Szczelińca, na lewo Krzyżowy Wierch, a zanim góry suche.
Wracamy z powrotem na żółty szlak, który prowadzi nas przez dawny dziedziniec zamkowy. Po kilkudziesięciu metrach ukażą się nam pozostałości sklepienia bramy zamkowej. Dalej idziemy w dół poprzez sytem wałów i fos zamkowych, aż do podnóża zamku.Teraz skręcamy w prawo, w wąwóz przed nami kolejne skrzyżowanie szlaków ,,Pod ruinami zamku''. Jeśli chcielibyście skrócić sobie drogę to rozpoczyna się tu zielony łącznik, którym po 100 m możemy dojść do czerwonego szlaku prowadzącego z Janowic do Dolnego Adszpachu.
Jeśli jednak nie bolą Was nogi to idziemy dalej żółtym szlakiem ostro w lewo, następnie przechodzimy wąwozem i wychodzimy na szeroką drogę leśną, a potem skręcamy w prawo. Po 100 m jest poręba, gdzie żółty szlak skręca w lewo na ścieżkę. Schodzimy nią, a na skrzyżowaniu szlaków ,,Sowy'' idziemy do końca czerwonym szlakiem (około 3,5 km), aż dojdziemy do Dolnego Adrszpachu.

Opis interesujących miejsc na trasie:

Zamek Adrszpaski- Zbudowany w stylu renesansowym w latach 1577-1580. Jego budowniczym był Adam Bohdanecki z Hodkova. Zamek był kilkakrotnie modernizowany i odnawiany. Hrabia Hertmann von Klarstein w 1825 roku nadał mu ostateczny wygląd. Do roku 1945 był w posiadaniu barona Konstantina Nadhernego von Borutin.
Górski Zamek Adrszpach (hrad Adrspach)- Znajduje się dwa kilometry na zachód od Dolnego Adrszpachu. Jak i inne górskie zamki tak i ten był dobrze chroniony przez naturalny teren:
Od północy chroniła go pionowa ściana skalna, z pozostałych stron- strome, zalesione i trudno dostępne zbocza.
Natomiast sam teren zamku był oddzielony od reszty skalnej płaszczyzny dwiema fosami i dwoma wałami. Do dzisiaj są też widoczne drogi, które zostały wykute w skałach, a prowadziły do samego zamku. Do zamku należała też budowla w lształcie wieży na niedostępnej skale i budynek zamkowy.
O historii tego górskiego zamku przewodnik pisze tak:
,,Górski zamek pierwszy raz wymieniany jest w ,,Majestas Carolina'' Karola IV jako dobra królewskie. W roku 1359 wymienia się w źródłach pisanych- jako pana na Adrszpachu- Albrechta ze Skalicy. Po roku 1363 Adrszpach kupił Hynek z Nachodu, czyli z Dube. Jego syn, także Hynek zwany Lysek wspomniany jest jako pan na Adrszpachu około 1401 roku.
Hynek dzierżył zamek prawdopodobnie do roku 1427, w okresie wojen husyckich, kiedy stał po stronie cesarza Zygmunta. Adrszpach znajdował się wówczas w spisie zamków katolickich. Później widocznie opanowali go husyci, stąd bowiem wyruszały ich karne wyprawy na Śląsk. W latach 1433-1434 jako posiadacz zamku występuje husycki wódz Jan Krusina z Lichtemburgu, ale już w roku 1436 zamek ponownie znajduje sie w posiadaniu panów z Dube.
W roku 1447 jako właściciel zamku występuje Hynek Cervenohorsky. W tym samym roku zamek został przez Ślązaków wykupiony i zburzony. Nigdy już go nie odbudowano" ( przewodnik turystyczny ,,Skalne Miasta Skały Adrszpasko-Teplickie i Okolice")