Spis treści

Skały Adrszpaskie

Położone są na południowym skraju wioski Adrszpach w Narodowym rezerwacie  Przyrody "Skały Adrszpasko- Teplickie". Tereny, które przyjdzie Ci oglądać są bardzo malownicze, po drodze czekają na ciebie przejścia przez głębokie i chłodne skaliste wąwozy, rozległe labirynty i wiele innych atrakcji. To właśnie skały przyciągnęły tu przed kilkudziesięciu laty pierwszych górskich wspinaczy. Z czasem wspinaniem się po górach interesowało się coraz więcej osób. Obecnie jest tutaj kilka tysięcy tras wspinaczkowych i tyleż samo zdobytych wierzchołków.
O wiele wcześniej jednak tymi pięknymi formami skalnymi interesowali się przyrodnicy i turyści. Pierwsze szlaki turystyczne powstały tu już na początku XIX wieku.
Najstarszą częścią skał są tzw. " Stare partie"- droga jest wygodna ( idzie się bardzo przyjemnie), prowadzi nas skalnym wąwozem przez chłodny Słoniowy rynek do Małego Wodospadu. Odejścia od tego szlaku do Wielkiego Wodospadu i Jeziorka oraz tzw. "Nowe partie" ( z wieloma schodami ) prowadzą do punktów widokowych i przez tunele skalne. Najnowsza część szlaku okrężnego wokół dawnej piaskowni jest stosunkowo równinna, tylko na odcinku około 50 m prowadzi schodami. Jeśli lubisz podziwiać przyrodę to musisz tu przyjechać. Turyści mają do wyboru dwie trasy:


Pierwsza zwana trasą okrężną wynosi 4 km długości, a jej przejście zajmuje około 2 godzin. 
Druga, krótsza (prowadzi wokół dawnej piaskowni) mierzy 1,5 km. Czas przejścia tego odcinka to 40-50 min. ( Zobacz panoramę )
Idąc tymi trasami staraj się zwracać uwagę na przepiękne formy skalne, którym natura ofiarowała niepowtarzalne kształty. Do najbardziej znanych skałek należą:
Kochankowie (Milenci), Mysia dziura ( Mysi dira), Starosta i Starościna ( Starosta a Starostova), Dzban, Komin Cukrowy ( Cukrovarsky komin ), Ząb (Zub) i wiele innych. ( zobacz panoramę - rynek słoni )
Co Warto zobaczyć?
Na pewno jeziorka. Wokół dużego prowadzi szlak z punktami widokowymi. Natomiast na małym, nie lada atrakcją jest pływanie dużymi łodziami podczas, których flisacy uraczą nas kilkoma opowieściami. Z biegiem lat zauważyłem, że do niektórych opowieści dobudowano kilka śmiesznych wątków :)
Ponadto ciekawym miejscem jest Muzeum wspinaczkowe w obiekcie Infocentrum, Ruiny zamku Adrszpach.

REZERWAT ADRSZPASKO- TEPLICKI

Piaskowcowy płaskowyż Adrszpasko-Teplicki należy do najbardziej rozległych zwartych masywów skalnych nie tylko w Czechach, ale i w całej Europie Środkowej. Dziewicze skaliste wzniesienia, grzbiety, wąwozy i labirynty wśród skalnych wież- potężne dzieło przyrody pokryte rozległymi lasami i obfitujące w bogatą podgórską i górską florę i faunę, stanowi unikalną jednostkę, którą już w roku 1933 uznano za obszar chroniony. Obecnie na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody " Skały Adrszpasko-Teplickie" obowiązują ścisłe przepisy ochrony przyrody. Obszar rezerwatu o powierzchni 1803,4 ha stanowi największą jednostkę chronioną w Republice Czeskiej.
Bardziej rozległe Skały teplickie zajmują południową i zachodnią część masywu, dzieląc się na Skalsky Grzebień, Grzebienie Czapa, z najwyżej położonym miejscem wśród skał (wierzchołek Czap 786 m), Sępie Skały i Krowie Góry. Można też wydzielić bardziej rozległe i dziko rozczłonowane wyniesienia Labiryntu i Wądołów , między którymi- wzdłuż Skalskiego Potoku- rozciąga się Teplickie Skalne Miasto. Obszarowo mniejsze Skały Adrszpaskie zajmują północną część masywu, który od wschodu tworzy wzniesienie Bucziny, a na zachodzie mniejsze lecz wyższe wzniesienie Starozameckiego Wierchu (681)m ). Między nimi leży właściwe Adrszpaskie Skalne miasto. Oba skalne miasta rozdziela długi na około 5 km Wilczy Wąwóz.
Na obszarze Skał panują szczególne warunki klimatyczne: na wierzchołkach skał znajdują się suche i przesuszone stanowiska, na których rosną tylko najodporniejsze rośliny (sosny, brzozy, czarne jagody, borówki i porosty) - charakteryzujące się wysokimi temperaturami w lecie. Za to w głębokich wąwozach panuje stale chłód, wilgoć i cień. W najchłodniejszych wąwozach, jak w Sybirze, czy w Wielkim Placu Świątynnym w Skałach Teplickich, śnieg często leży aż do maja. W samym Sybirze czasem nawet do lipca (w niektórych jaskiniach, licznych na tym terenie, lód utrzymuje się jeszcze o miesiąc lub dwa dłużej). Dzięki chłodowi i wilgoci w niektórych wąwozach rosną rośliny, których naturalnym środowiskiem są wysokie góry (modrzyk alpejski, podbiałek alpejski, lub paproć wysokogórska)
Począwszy od początku XIX wieku właściciele tych terenów stopniowo rozpoczęli budowanie szlaków turystycznych w skalach. Na terenie Skał zachowały się ruiny trzech średniowiecznych zamków:
-na skraju północnym leży zamek Adrszpach
-na wschodnim zamek Strzemię
-na południu zamek Skały (zwany też Bischofstein lub Bisik).
Do dziś w tych miejscach zachowały się wykute w skalach pomieszczenia, gniazda do układania belkowań, schody i furty oraz studnie zamkowe, wały, fisy, resztki murowanych komnat. Czasami odkrywane są kawałki ceramiki. Wszystkie zamki są dostępne ze szlaków turystycznych, wierzchołki zamkowych skał służą jako wierze widokowe.
Tekst ten pochodzi z przewodnika " Skalne Miasta Czech Wschodnich"
wydany przez Urząd powiatowy w Jiczinie oraz Urzędy Miejskie w: Teplicach, Karlovicach i Adrszpachu.


 

Informacje Adršpach:
Dolní Adršpach čp. 26
549 57 Teplice nad Metují
Telefon:
+420 491 586 012
Komórka:
+420 731 151 656
E-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adrszpaskie Skalnemiasto otwarte jest:

Sezon letni od kwietnia do końca października:
Poniedziałek - niedziela 08:00 do 18:00
Zimowy sezon od listopada do końca marca:
Poniedziałek - niedziela 8:30 do 16:00.
Zamknięte tylko w dniach 24.12, 25.12, 26.12.

Centrum Informacji turystycznej mieści się tuż przed wejściem głównym do skał.


Usługi jakie zapewnia wyszczególnione są poniżej
► Zapewnienie bezpłatnej informacji o regionie Adrszpasko-Teplickim
► Informacje na temat połączeń transportowych, linki wyszukiwania.
► Można uzyskać informacje na temat noclegów, restauracji.
► Info z wydarzeń sportowych i kulturalnych w regionie.
► sprzedaż pamiątek, map, pocztówek, znaczków, przewodników.
► Drukowanie, kopiowanie, laminowanie, oprawa pamiątek.
► zamówienia usługi przewodnickie.
► Informacja na temat obiektów kulturalnych, atrakcji turystycznych, turystyki pieszej, rowerowej i tras narciarskich.
► Oferta materiałów promocyjnych.
► Możliwość tworzenia planu turystycznego : jednodniowe i kilkudniowe.
► kupno biletu wstępu


 

Trasy, rozmieszczenie skałek.

U góry jest interaktywna mapa gdzie można zobaczyć rozmieszczenie tras: rowerowych, narciarskich i pieszych.  Po  powiększeniu mapy klikamy w odpowiednią zakładkę i wyświetla się to, co nas interesuje. Co prawda opis map jest po Czesku , ale wszystko idzie zrozumieć :)

Jak dojechać do Adrszpaskich  skał?

Na poniższej mapie  możesz zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość  skąd wyjeżdżacie- w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak  


 

Jeśli interesuje Was jaka będzie pogodna na najbliższe kilkanaście dni kliknij poniżej