Hruba Skała (Hruboskalsko)
Piękny i malowniczy region niedaleko Prachowskich Skał
Niewielki powierzchniowo rejon Hruboskalska (przez wspinaczy nazywany " Skalakiem") znajdujący sie na terenie Obszaru Chronionego "Czeski Raj ", został ogłoszony jako rezerwat przyrody z okazji " Dnia Ziemi" 22.04.1998 r.
Hruboskalski płaskowyż z Hruboskalskim " skalnym Miastem "o powierzchni 120 ha dzieli się na:
Smocze Skały (Draci skaly) i Wąwóz Zamkowy (Zamecka rokle) między Sedmihorkami i hruba Skałą;
Kapelnik (Kapelmistrz), który jest ograniczony drogami między Bukoviną i Valdsztejnem oraz Podhajem (Droga Krokodyli);
Majak (Latarnia Morska) obejmujący Drogą Krokodyli i podnóże płaskowyżu na północnym wschodzie; Udoliczko rozkładające sie na południowy zachód od Złotej Ścieżki (zlata stezka) w kierunku Vyskrzi (Vyskerii).
Skalne Miasto jest dostępne dla turystów, wspinaczy i rowerzystów. Ściany i wieże skalne mierzą do 60 m wysokości, a z ich wierzchołków oraz z wielu punktów widokowych na szlakach turystycznych otwierają się zachwycające widoki na inne skały i krajobrazy. Po wierzchołkach prowadzi Złota Ścieżka Czeskiego Raju z wieloma punktami widokowymi (Marianska vyhlidka, Na Kapelu, U Lviczka).
Co jeszcze warto zobaczyć ?
HRUBA SKALA- zamek na skałach z piaskowca, połączonych pomostami. Użytkowany jako hotel, dla odwiedzających udostępniono podwórzec zamkowy z wieżą widokową. Mysia Dziura (Mysi dira)-wąska szczelina (komin) w skałach, przez którą można przejść z Wąwozu Zamkowego (Zamecka rokle) do parkingu przed zamkiem Hruba Skala. Łoże Adama (Adamovo loze)-płaskorzeźba wyciosana w piaskowcu. Jej wykonanie zlecił Frantiszek Adam- brat ostatniego valdsztejnskiego właściciela włości Hruba Skała.
Łoże miało symbolizować trzech Adamów: Adama- pierwszego człowieka, Adama z valdsztejnu- założyciela rodu i na koniec Frantiszka Adama.
"Marianska vyhlidka"-to najsłynniejsze miejsce widokowe "Czeskiego Raju", ukazujące znaną panoramę Hrubej Skały, zamku i skaly Trosky oraz Grzbietu Kozakova.
Symboliczny cmentarz wspinaczy-założony pod ścianą Nekonecne skaly. Cmentarz powstał z inspiracji rzeźbiarza i wspinacza V. Karouszka. Jego ideę zrealizowano po tragedii wspinaczy w Peru w roku 1970, gdzie zginął także (cóż za ironia losu !) sam Karouszek
Arboretum Bukovina- pierwotnie park zamkowy założony w latach 1860-1862 przez właściciela włości Hruba Skala L. Achrentala. Podstawę arboretum o powierzchni 2,73 ha stanowią 54 gatunki drzew w większości z Ameryki północnej
Chlum- zwany też Kozlov, leży na północno-zachodnim skraju płaskowyżu Hruba Skala. W XIII-XIV wieku stał tu drewniany zamek, który opuszczono w XV wieku.
Hruba Gospodarstwo Kopiców- zrębowe siedlisko z pocz. XIX wieku. W dolinie pod gospodarstwem znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z dziejów Czech, wyciosane w piaskowych ścianach przez właściciela gospodarstwa V. Kopica w połowie naszego wieku.
Ruiny zamku Valdsztejn- wczesnogotycki zamek z XIII wieku, pierwotnie siedziba rodu. Wyjątkowo cenny kamienny most z barokowymi rzeźbami i kaplicą św. Jana Nepomucena.
Wieża widokowa Hlavatice- samotna skała piaskowcowa (30 m) na północno- zachodnim skraju płaskowyżu Hrubej Skaly. Rozległy widok na okolice Turnova, Grzebień Jesztiedu, Góry Izerskie.
Uzdrowisko Sedmihorky- założone w roku 1841 (oferuje kurację wodną). Kuracjusze, wśród których byli uczeni skała czescy, pisarze, muzycy i aktorzy, nazwali tą krainę " Czeskim Rajem ". Dzisiaj jest to ośrodek wypoczynkowy, w okolicach liczne źródła wodne.
Kąpieliska-staw "Baznatnik Sedmihorky", ośrodek wypoczynkowy "Czertoryje" przy stawie "Viezickim", "Nebak" i inne stawy.
INTERESUJĄCE MIEJSCA DO ZWIEDZANIA W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY skała
Turnov- miasto rzemiosła: szlifiernie kamieni szlachetnych, produkcja biżuterii z czeskich granatów, zamek : "Hruby Rohozec", Gospodarsto Dlaska.
W końcu maja- Staroczeskie Targi w Turnovie, ruiny zamku Trosky- pomnik przyrody, Drewniana dzwonnica z obróconymi, tzw. "rebelianckimi" dzwonami w Rovensku pod Troskami, Zamek Sychrov, wieża widokowa na szczycie Kozakov, ruiny zamku Frydszejn, Gospodarstwo Bouczka w Malej Skale, ruiny skalnego zamku Rotsztejn.
DOJAZD
Punkt wyjścia stanowi miasto Turnov. Stąd pieszo ze stacji kolejowej Turnov mesto ( około 6 km ) lub z przystanku kolejowego Karlovice- Sedmihorky ( około 3 km ) szosą w kierunku zamku Hruba Skala.
Jeżeli nie lubimy za dużo chodzić to najlepszym rozwiązaniem pozostaje niezawodny środek lokomocji, a jest nim oczywiście nasze autko.