Brama Pravcicka

(cz.: Pravčická brána, niem.: Prebischtor) – naturalny most skalny w Górach Połabskich w Czechach.
Pravčicka brama jest największym naturalnym skalnym mostem w Europie. Jest symbolem Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (České Švýcarsko). Rozpiętość łuku bramy u podstawy wynosi 26,5 m., wysokość otworu 16 m, najmniejsza szerokość mostu 8 m, minimalna grubość mostu 2,5 m. Górna powierzchnia stropowej płyty bramy leży na wysokości 21 m. od jej podstawy.
Okazałość bramy można podziwiać zarówno z okolicznych tarasów widokowych, jak i bezpośrednio spod jej łuku. Aby uchronić ten pomnik przyrody przed ogromnym naporem turystów wstęp na łuk bramy został zamknięty. Miejscowością wypadową dla pieszych wędrówek jest Hřensko.
Przy bramie znajduje się letni pałacyk Sokole Gniazdo (Sokoli hnizdo) - obecnie restauracja ozdobiona oryginalnymi malowidłami. (tekst wikipedia)

Ciekawostka- Piękno tego miejsca docenili producenci filmu "opowieści z Narnii", którzy nakręcili tam kilka scen.

Trasy turystyczne

I wariant
Początek trasy zaczyna się w miejscowości Mezní Louka, w której krzyżują się liczne szlaki turystyczne. My kierujemy się na czerwony szlak idziemy łagodnym wzniesieniem lasem, potem idąc Gabrielina Stezka (Ścieżką Gabrieli) krajobraz zaczynają nam urozmaicać masywy skalne, których nie brakuje w okolicy. Trasa liczy około 6,5 km i zaprowadzi nas pod Pravčická brána. na miejscu możemy posilić się w tutejszej restauracji mieszczącej się w pałacyku. Niestety wejście jest płatne i kosztuje 25 koron. Jeśli chcecie podziwiać piękno natury z kilku tarasów widokowych rozlokowanych powyżej Pravčická brány musimy dodatkowo zapłacić 75 koron. Ale gwarantuję Wam, że widoki jakie zobaczycie zrekompensują tę niewielkią stratę :). Naprawdę być na Prawickiej bramie, a nie zobaczyć tych widoków to wielka strata. I jeszcze jedna mała uwaga dla pasjonatów fotografowania natury- jeśli chcecie zrobić dobre ujęcia to najlepiej je robić w godzinach popołudniowych- będzie co potem wspominać ?)
II wariant
Na Pravcicką bramę możemy również iść od miejscowości Hrensko- tu również prowadzi czerwony szlak. Na początku idziemy szosą jakieś 2km następnie na rozdrożu zwanym "Tri prameny" skręcimy w lewo na leśną kamienną drogę, tą drogą po 2,5km dojdziemy do "Bramy".


Godziny otwarcia:
Kwiecień - październik codziennie od 10-18 godz
Listopad- marzec codziennie od 10-16 godz , 26.12.2013 - 1.1.2014 codziennie 10 - 16

Ceny wstępu:

dorośli 75,- Kč (3 EUR)
dzieci, studenci, emeryci 25,- Kč (1 EUR)

Ceny parkingów od 100-150 koron

oficjalna strona http://www.pbrana.cz/  Centrum informacji turystycznej regionu Czeska Szwajcaria http://www.ceskosaske-svycarsko.cz/index.html

Na poniższej mapie możesz zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość skąd wyjeżdżacie

w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak  

 

 

Prognoza na najbliższe kilkanaście dni