Spis treści

Hruba Skała (Hruboskalsko)

Piękny i malowniczy region niedaleko Prachowskich Skał

Niewielki powierzchniowo rejon Hruboskalska (przez wspinaczy nazywany " Skalakiem") znajdujący sie na  terenie Obszaru Chronionego "Czeski Raj ", został ogłoszony jako rezerwat przyrody z okazji " Dnia Ziemi" 22.04.1998 r.
Hruboskalski płaskowyż z Hruboskalskim " skalnym Miastem "o powierzchni 120 ha dzieli się na:
Smocze Skały (Draci skaly) i Wąwóz Zamkowy (Zamecka rokle) między Sedmihorkami i hruba Skałą;
Kapelnik (Kapelmistrz), który jest ograniczony drogami między Bukoviną i Valdsztejnem oraz Podhajem (Droga Krokodyli);
Majak (Latarnia Morska) obejmujący Drogą Krokodyli i podnóże płaskowyżu na północnym wschodzie; Udoliczko rozkładające sie na południowy zachód od Złotej Ścieżki (zlata stezka) w kierunku Vyskrzi (Vyskerii).

Skalne Miasto jest dostępne dla turystów, wspinaczy i rowerzystów. Ściany i wieże skalne mierzą do 60 m wysokości, a z ich wierzchołków oraz z wielu punktów widokowych na szlakach turystycznych otwierają się zachwycające widoki na inne skały i krajobrazy. Po wierzchołkach prowadzi Złota Ścieżka Czeskiego Raju z wieloma punktami widokowymi (Marianska vyhlidka, Na Kapelu, U Lviczka).

Co jeszcze warto zobaczyć ?

HRUBA SKALA- zamek na skałach z piaskowca, połączonych pomostami. Użytkowany jako hotel, dla odwiedzających udostępniono podwórzec zamkowy z wieżą widokową. Mysia Dziura (Mysi dira)-wąska szczelina (komin) w skałach, przez którą można przejść z Wąwozu Zamkowego (Zamecka rokle) do parkingu przed zamkiem Hruba Skala. Łoże Adama (Adamovo loze)-płaskorzeźba wyciosana w piaskowcu. Jej wykonanie zlecił  Frantiszek Adam- brat ostatniego valdsztejnskiego właściciela włości Hruba Skała.
Łoże miało symbolizować trzech Adamów: Adama- pierwszego człowieka, Adama z valdsztejnu- założyciela rodu i na koniec Frantiszka Adama.

"Marianska vyhlidka"-to najsłynniejsze miejsce widokowe "Czeskiego Raju", ukazujące znaną panoramę Hrubej Skały, zamku i skaly Trosky oraz Grzbietu Kozakova.

Symboliczny cmentarz wspinaczy-założony pod ścianą Nekonecne skaly. Cmentarz powstał z inspiracji rzeźbiarza i wspinacza V. Karouszka. Jego ideę zrealizowano po tragedii wspinaczy w Peru w roku 1970, gdzie zginął także (cóż za ironia losu !) sam Karouszek

 Arboretum Bukovina- pierwotnie park zamkowy założony w latach 1860-1862 przez właściciela włości Hruba Skala L. Achrentala. Podstawę arboretum o powierzchni 2,73 ha stanowią 54 gatunki drzew w większości z Ameryki północnej

Chlum- zwany też Kozlov, leży na północno-zachodnim skraju płaskowyżu Hruba Skala. W XIII-XIV wieku stał tu drewniany zamek, który opuszczono w XV wieku.

Hruba Gospodarstwo Kopiców- zrębowe siedlisko z pocz. XIX wieku. W dolinie pod gospodarstwem znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z dziejów Czech, wyciosane w piaskowych ścianach przez właściciela gospodarstwa V. Kopica w połowie naszego wieku.

Ruiny zamku Valdsztejn- wczesnogotycki zamek z XIII wieku, pierwotnie siedziba rodu. Wyjątkowo cenny kamienny most z barokowymi rzeźbami i kaplicą św. Jana Nepomucena.

Wieża widokowa Hlavatice- samotna skała piaskowcowa (30 m) na północno- zachodnim skraju płaskowyżu Hrubej Skaly. Rozległy widok na okolice Turnova, Grzebień Jesztiedu, Góry Izerskie.

Uzdrowisko Sedmihorky- założone w roku 1841 (oferuje kurację wodną). Kuracjusze, wśród których byli uczeni skała czescy, pisarze, muzycy i aktorzy, nazwali tą krainę " Czeskim Rajem ". Dzisiaj jest to ośrodek wypoczynkowy, w okolicach liczne źródła wodne.

Kąpieliska-staw "Baznatnik Sedmihorky", ośrodek wypoczynkowy "Czertoryje" przy stawie "Viezickim", "Nebak" i inne stawy.

INTERESUJĄCE MIEJSCA DO ZWIEDZANIA W NAJBLIŻSZEJ OKOLICY skała

Turnov- miasto rzemiosła: szlifiernie kamieni szlachetnych, produkcja biżuterii z czeskich granatów, zamek : "Hruby Rohozec", Gospodarsto Dlaska.
W końcu maja- Staroczeskie Targi w Turnovie, ruiny zamku Trosky- pomnik przyrody, Drewniana dzwonnica z obróconymi, tzw. "rebelianckimi" dzwonami w Rovensku pod Troskami, Zamek Sychrov, wieża widokowa na szczycie Kozakov, ruiny zamku Frydszejn, Gospodarstwo Bouczka w Malej Skale, ruiny skalnego zamku Rotsztejn.

DOJAZD
Punkt wyjścia stanowi miasto Turnov. Stąd pieszo ze stacji kolejowej Turnov mesto ( około 6 km ) lub z przystanku kolejowego Karlovice- Sedmihorky ( około 3 km ) szosą w kierunku zamku Hruba Skala.
Jeżeli nie lubimy za dużo chodzić to najlepszym rozwiązaniem pozostaje niezawodny środek lokomocji, a jest nim oczywiście nasze autko.


 

Jak dojechać do Hruboskalska?

Na poniższej mapie możesz zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość skąd wyjeżdżacie - w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak  

 

 

Prognoza na najbliższe kilkanaście dni

 


 

Długość trasy wycieczkowej: 9 km (u góry strony jest mapka z wyszczególnioną trasą )

Opis trasy:
Naszą wycieczkę rozpoczynamy z parkingu w Sedmihorkách
Droga jest wybrukowana kostkami- idziemy w kierunku uzdrowiska.
Jeśli męczy nas pragnienie możemy skosztować złocistego napoju
w Podzámecké krčmě (Karczmie Podzamkowej)
Od karczmy maszerujemy zielonym szlakiem- czeka nas strome kilkuset metrowe wzniesienie potem na przemian w górę i w dół :)
następnie lekkto zbaczamy ze szlaku i idziemy drogą asfaltową, aż dojdziemy do głównej drogi, gdzie skręcamy w prawą stronę.

W miejscowości Doubrawice, a dokładniej przy jej końcu mamy do pokonania prawie 1 km wzniesienie, ale cały czas idziemy drogą asfaltową. tera wypatrujemy oznakowania prowadzącego do zamku Hruba Skała- tu również możemy coś zjeść , wypić i skorzystać jak kulturalni ludzie z toalety :)
Po krótkim odpoczynku naszą podróż kontynuujemy czerwonym szlakiem w kierunku ruin Valdsztajn idziemy lekko pod górkę drogą asfaltową nastepnie po paruset metrach skręcamy lekko w prawo na leśną ścieżkę (asfaltowa). Dochodzimy do rozdroża u Adamowe łoże.
my dalej idziemy czerwonym szlakiem do Arboretum Bukovina, po krótkim zwiedzaniu tego miejsca dalej kierujemy się na Valdsztajn cały czas idąc czerwonym szlakiem.
po parusetmetrach droga asfaltowa zmienia sie w drogę piaszczysto-kamienną. po drodze mijamy punkty widokowe. uważnie ich wypatrujmy, bo naprawdę szkoda ich pominąć.
po krótkim marszu dochodzimy do ruin zamku Valdsztajn. Możemy go zwiedzić, skorzystać z toalety i posilić się w knajpce.

Z zamku ruszamy żóltym szlakiem w kierunku „Pod Majákem”
po około 1 km docieramy do skrzyżowania dróg , gdzie skręcamy na prawo idąc dalej ścieżką rowerową. po dojściu do rozdroża pod majakiem dalej kierujemy się na Antonínového pramene. po drodze mijamy stawik jeszcze kilkaset metrów krótkiego spacerku i jesteśmy z powrotem na parkingu