SKAŁY ADRSZPASKIE- trasa okrężna (trasa 5)


Trasa liczy sobie około 4 km. Jest bardzo dobrze oznakowana. Jeśli lubicie zwiedzać przyrodę w towarzystwie przewodnika to istnieje możliwość skorzystania z jego usług od 1 maja do 31 października.
OPIS TRASY:
Od skrzyżowania szlaków przy hotelu "Skalni mesto" idziemy jakieś 200 m do wejścia w Skały- po prawej mamy staw. Następnie idziemy zielonym szlakiem, po drodze mijamy Dzban i dochodzimy do skrzyżowania- my idziemy w lewo (prawą stroną będziemy wracali po obejściu szlaku okrężnego) po kilkudziesięciu metrach stajemy przed Głową cukru (homole Cukru) Teraz kierujemy się na Małe Organy (Male varhany), za tą skałką skręcamy w lewo i po jakiś 200m docieramy do Gotyckiej Bramy. Po jej przekroczeniu wędrujemy przez Słoniowy Rynek (Sloni namesti), aż do Zęba (Zub). Gdy popatrzymy na wprost zobaczymy wysoką Wieżę Elżbiety, a na prawo formę skalną o intrygującym tytule Diabelski Most (Certuv most). Teraz przechodzimy pod skalnym przejściem idziemy w kierunku Gromowego kamienia ( Hromovy kamen) i dochodzimy do skrzyżowania. teraz mamy do wyboru iść odnogą trasy prowadzącej do jeziorka lub skręcamy w prawo i kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem. My jednak idziemy odnogą trasy-50m, aby zobaczyć mały wodospad i następnie na prawo, po stromych schodkach, do skrzyżowania za skalnym przejściem. Teraz w lewo, do rzeźby J.W. Goethego i w prawo, wąwozem do Wielkiego Wodospadu- efekt górskiego jeziorka. Jak już nasze oczy nacieszymy widokami idziemy z powrotem tą samą drogą do pierwszego skrzyżowania, a stamtąd w lewo, po wąskich schodkach do jeziorka (opłata 10 koron za pływanie łódką).
Od jeziorka prowadzi żółty szlak przez Wilczy kanion do Teplickich Skał. My jednak wracamy ponownie do skrzyżowania przy Małym Wodospadzie, gdzie wracamy na trasę okrężną poprzez tzw. Nowe Partie Skał Adrszpaskich. Następnie idziemy w lewo i po 200m dochodzimy do punktu widokowego- stamtąd możemy podziwiać Milenci-Kochanków.
Teraz schodzimy po schodach do skrzyżowania pod Węglarską (Uhlirska)- w prawo można wrócić idąc 200m do skrzyżowania przy Małych Organach. My jednak (o ile Was nogi nie Bolą:)), idziemy dalej szlakiem okrężnym, gdy zaliczymy schody kierujemy się w lewo do grupy skał Mała i Wielka Gilotyna. Przed nami kolejny punkt widokowy tzw. Wielka Panorama (Velka panorama) Gdy już nacieszymy się tym pięknym widokiem cofamy się jakieś 40m , w kierunku Cukrowego komina ( Cukrovarsky komin) Teraz przed nami kolejny punkt widokowy na Starostę. Po zaliczeniu stromych schodów w dół idziemy znowu pod górę ,między Starostę a Starościnę (Starostowa)
Teraz przechodzimy wąwozem zwanym Mysia Dziura ( Mysi dira), aż do Echa ( Ozvena). Tutaj możemy sobie zrobić krótką przerwę na posiłek pod daszkiem z widokiem na Krzyżowy Wierch. Gdy już nasze plecaki wystarczająco schudły, dalej podążamy oznakowanym szlakiem w prawo, aż do głowy Cukru.
I to już koniec szlaku okrężnego. Jeśli jednak macie ochotę na dalsze zwiedzanie to około 100m przed wyjściem, rozpoczyna się niebieski szlak prowadzący wokół jeziorka- teren dawnej piaskowni.
Ten okrężny szlak liczy sobie 1,5 km i ma dwa punkty widokowe wraz z miejscami do odpoczynku.

Opis interesujących miejsc na trasie:

Hotel ,,Skalni mesto"- dawniej był częścią Dolnego Dworu powstałego w okresie założenia wsi Adrszpach. Później wybudowano tu stadninę, a tam gdzie obecnie stoi hotel był browar. Pod koniec XVIII wieku Skalne Miasta stawały się coraz bardziej znane, przyjeżdżało wielu cucoziemców i to dla nich urządzono tu zajazd, w którym można było przenocować.
Dzban- Potężna skalna baszta- zdobyta przez Josefa Janebę i innych pionierów wspinaczek w roku 1935. Pierwsza droga wspinaczkowa prowadzi szczeliną (od ściany frontowej jej lewa część) do wielkiego okna i dalej na wierzchołek.
-Głowa Cukru (Homole cukru)- nie sposób nie zauważyć jej charakterystycznej formy. Mierzy 52 metry, jej wierzcholek ma 13 metrów obwodu, a podstawa 3 metry. Cała skała waży 40 ton. Jeśli będziesz koło niej przechodził weź patyczek, których pełno tu leży i podeprzyj skałę, a masz gwarancję, że jeszcze długo będzie stała niewzruszenie na swoim miejscu.
-Brama Gotycka- wszystko zaczęło się w roku 1839 od Ludvika Karel Nadherny, który polecił ją wybudować, wraz z całą siecią chodników turystycznych i innych urządzeń ułatwiających zwiedzanie turystom. Tu, też znajdowało się pierwsze wejście w skały (Część przewodników nazywa ten kawałek trasy ,,Skalnym przedmieściem"). Gdy uważnie przyjrzymy się okolicy zauważymy licznie występujące tu mchy i paprocie.
-Ząb-Na tej baszcie skalnej wykuto napis w języku niemieckim i umieszczono tablicę pamiątkową. Jest tam zaznaczony stan wody po powodzi jaka miała miejsce w 1844 roku. Pierwsze wejście zaliczono w 1964 roku, a dokonali tego Karel Hauschke i Jaroslav Krecbach.
-Gromowy Kamień (Hromovy kamen)-Jest to dosyć ciekawy głaz, gdyż wiąże się z nim pewne wydarzenie jakie miało miejsce w 1772 roku. Dawniej mówił o tym napis wyciosany na kamieniu, dziś już, niestety, nieczytelny. Obecnie historia ta jest znana dzięki informacji pisanej, pochodzącej z początku XIX wieku.
,,W roku 1772 Skały Adrszpaskie zwiedzało dwóch Anglików. Przeszli przez Skalne Miasto i postanowili , a był to w owych czasach dość odważny czyn, dokonać obserwacji burzy bezpośrednio w skałach. Osiem dni czekali na przyjście tego zjawiska. Gdy ósmego dnia nastała noc, a nad skały nareszcie nadciągnęły groźne, burzowe chmury, Anglicy sami, bez przewodnika weszli w dziewiczy teren. Wkrótce nad Skalnym Miastem rozpętała się potężna burza. Gromy huczały w wąwozach, deszcz lał jak z cebra, a błyskawice raz po raz rozświetlały ciemności. Anglicy schowali się przed deszczem pod przewieszoną skałę. Ledwo się pod nią schronili, gdy nieopodal uderzył piorun. Z przeciwległego zbocza oderwał się blok skalny i z łoskotem uderzył w skałę tuż nad wystraszonymi Anglikami. Szczęśliwie nie zranił żadnego z żądnych przygód podróżników. O świcie, gdy burza ustała, obaj wędrowcy bladzi i przestraszeni wrócili do gospody. Drugiej takiej nocy- jak twierdzili- nie chcieliby przeżyć za żadne skarby świata"

-Popiersie Johanna Wolfganga Goethego z tablicą pamiątkową-powstała na pamiątkę odwiedzin poety w Skałach Adrszpaskich-31 sierpnia 1790. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 10 lipca 1932 roku przez barona Nadherny. autorem popiersia jest rzeźbiarz Emil Schwantner.
-Wielki Wodospad-Spad wody wynosi 16 metrów.
-Jeziorko-powstało na przełomie wieku XVIII i XIX z inicjatywy hrabiego Blumegena. Zbiornik ten początkowo służył do spławiania wyciętego drzewa. Od 1857 stanowi atrakcję turystyczną.
-Nowe Partie-Udostępnione turystom w roku 1890
-Kochankowie (Milenci)- Jest chyba najbardziej znaną i najwyższą formą skalną. Gdybyśmy mieli zmierzyć jej wysokość od strony doliny to okazało by się, że wynosi ona jakieś 100 metrów. Pierwszego udanego wejścia na tę skalną basztę dokonali niemieccy wspinacze- Otto Dietrich, Wilhelm Fiehl i Otto Rulke. Gdy będziemy oglądać tę basztę z punktu widokowego to zobaczymy dwie piękne drogi wspinaczkowe bezpośrednio w środku masywu Kochanki: tzw. ,, Lotniczą drogę" oraz ,,Pamięci Jana Simona", a po tylnej ścianie prowadzi ,, Droga pełna świtu".
-Tablica pamiątkowa- znajduje się w jaskini skalnej po lewej stronie Rzerzichovego Potoku upamiętnia tragiczną śmierć Josefa Emanuela Nadhernego w czasie wspinaczki na Kochanka.
-Punkt widokowy- ,,Wielka Panorama" - Roztacza się stąd wspaniały widok na: z lewej strony widzimy gładkie wierzchołki Gilotyn, w tyle Kochanków, na prawo widać początek Rzerzichowego Wąwozu.
-Punkt widokowy na Starostę-Tu również możemy obserwować jak piękna jest natura. Na prawo widzimy Starościnę, w środku Starostę, a na lewo potężny masyw Szczepańskiej Korony.
-Echo (Ozvena)-Dawno temu, a dokładniej mówiąc w 1783 roku, dla zabawienia turystów grano na waltorniach i strzelano z moździerza. Echo, siedmiokrotnie powtarzało huk wystzału.