Mala Pravčická brána oraz ruiny zbójnickiego zamku "Saunstein"

Początek trasy ma miejsce w miejscowości Mezní Louka do celu wiedzie nas czerwony szlak. Trasa liczy sobie około 3,5 km nie jest trudna, choć momentami są miejsca, gdzie musimy zachować większą ostrożność, ze względu na urwiska. Po drodze możemy podziwiać naturę i skałki z piaskowca jedną z nich jest właśnie mała prawicka brama - to można powiedzieć miniaturka tej wielkiej :). Dalej wędrujemy jakieś 1,5 km i dochodzimy do masywu skalnego, na którym kiedyś był zbójnicki zamek Šaunštejn z XIV wykuty w skale. Wejście jest darmowe. Za to na górze czekają nas niesamowite widoki. Schodzimy do rozwidlenia szlaków i kierujemy się szlakiem żółtym po jakiś 4 km dojdziemy do drogi, którą wrócimy tam skąd rozpoczęliśmy naszą wędrówkę.

Wędrówkę możemy również rozpocząć od miejscowości Wysoka Lipa idziemy drogą (zółty szlak) a następnie mamy drogowskaz i skręcamy w lewo na czerwony szlak.

Idąc tą trasą zobaczymy:

Malá Pravčická brána

Można powiedzieć to mniejsza siostra Pravcickiej brany ma ok 2,3 m wysokości 3,3 m szerokości i 1,5 m grubości. Aby dotrzeć do tej formy skalnej idziemy leśną ścieżką podziwiając uroki tamtejszej fauny i flory.

Castle Rock Šaunštejn

Jeden z najpiękniejszych zamków skalnych Czeska Szwajcaria położony powyżej wsi Wysoka Lipa. Wybudowany na masywie skalnym. Służył do obrony- przechodził tamtędy wazny szlak handlowy. Właściciel zamku Berka z Dubé nie miał dobrej opinii. Z czasem stał się schronieniem dla rabusiów. pod koniec XV wieku został opuszczony i popadł w ruinę.
U podnóża masywu skalnego jest wyryte wgłębienie, które prawdopodobnie służyło jako boksy dla koni. Do ruin zamku wiodą nas strome schody i wąskie szczeliny w skale. Na górze była drewniana wieża, ale dziś pozostał tylko plan. Wierzchołki poszczególnych skał są połączone mostami. 3 m głębokości dół był wykorzystywany jako zbiornik wody.
Naprawdę warto dotrzeć do ruin tego zamku ponieważ roztaczają się z niego piękne widoki - przy dobrej pogodzie będziemy mogli zobaczyć sporą część czeskiej Szwajcarii oraz niektóre szczyty w saksońskiej części.
Godziny otwarcia: Zamek jest łatwo dostępne przez cały rok za darmo , w zimie ze względów bezpieczeństwa, wizyta nie jest zalecana.

Dla tych, którym się nie chce samemu planować tras wycieczkowych wokół Regionu Adrszpasko-Teplickiego. Przygotowałem kilka wariantów tras. Jak to mówią dla każdego coś miłego. 

 

Ticha Souteska

Przełom położony jest w północnych Czechach, na obszarze Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (NP České Švýcarsko) na Wyżynie Dieczyńskiej (Děčínská vrchovina), wzdłuż dolnego biegu rzeki Kamenice, między przełomami Edmundova soutěska i Ve Střzi, około 3,5 km na wschód od centrum miejscowości Hřensko w powiecie Děčín.
Jest to charakterystyczna naturalna formacja skalna w Szwajcarii Czeskiej o długości około 450 m i prawie pionowych ścianach o wysokości do 150 m. Przełom stanowi głęboka dolina rzeczna wyżłobiona rzeczną erozją w mezozoicznych warstwach kredowych piaskowców środkowego turonu. Pochyłe ściany skalne i dno doliny pokrywa gruz wapienny, a wzdłuż biegu rzeki układają się aluwialne osady piaszczyste. Powyżej w kierunku górnego biegu rzeki znajduje się przełom Ve Střzi, a poniżej Edmundova (Tichá) soutěska. Do wąwozu Edmundova soutěska wzdłuż rzeki, nad którą wznoszą się ściany i wieże z piaskowca, prowadzi droga. (tekst pochodzi z wikipedii)

Trasa wycieczki

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od miejscowości Mezní Louka idziemy drogą do miejscowości Mezna (niecałe 2 km) Tu w jednej z gospod możemy sobie skosztować złocistego napoju :) i dalej wąskim zejściem schodzimy w kierunku wąwozu rzeki Kamenice. przeprawiamy się przez mostek (Mezni mustek) i skręcamy w prawo idziemy wąwozem jakieś 0,8 km pokonując kilka wydrążonych w skale tuneli i dochodzimy do przystani Ticha Souteska. Tu kupujemy bilet na spływ łodzią.. Spływ trwa kilkanaście minut podczas, których flisak opowiada nam zabawne historie, a nasz wzrok delektuje się pięknem natury. Po krótkim spływie maszerujemy jeszcze 1,5 km, aż dojdziemy do miejscowości Hrensko. Stąd możemy wrócić drogą do Mezni Louka (6 km) lub jeśli bolą nas nogi wybrać wariant jazdy autobusem, co kosztuje nas 10 koron.

ceny:

wstęp i przeprawa kanionem rzeki:

dorośli- 80 KCZ,

dzieci, studenci, seniorzy- 40 KCZ

Sezon i Godziny pracy:

03 kwietnia - 4-ty Październik Pn - Nd: 9:00 do 6:00 p.m.
05 października - pierwszy Listopada Pn - Nd: 9:00 do 5:00 p.m.

strona: Czeska Szwajcaria- kanion rzeki Kamenice

 

DECINSKY ŚNIEŻNIK (726m n.p.m.)

To najwyższe wzniesienie okolicy. Dojeżdżamy do miejscowości Śnieżnik ( 7 km od Decina) auto zostawiamy na płatnym parkingu i idziemy drogą asfaltową około 1 km, aż dojdziemy do złączenia dwóch szlaków turystycznych (zielonego i czerwonego) stąd mamy już tylko 1 km do wejścia na sam szczyt. Na najwyższym wzniesieniu znajduje się kamienna wieża widokowa mająca wysokość 30m. z wieży roztacza się wspaniały i malowniczy widok na okoliczne miasteczka w tym na miasto Decin oraz na pasmo Gór Stołowych Czesko-Saksońskiej Szwajcarii. Warte wspomnienia jest to, że wieża ta jest jednym z najstarszych zabytków w Republice Czeskiej.

Czynne codziennie
- Od kwietnia do października:
* Poniedziałek - piątek od 10.00 do 17.00
* w soboty, niedziele i święta od 9.00 do 17.00.

- Od listopada do marca w zależności od warunków klimatycznych:

* Poniedziałek - piątek od 11.00 do 17.00
* w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 17.00

Wstęp:
Dorośli i seniorzy / 20, - CZK, dzieci 6-15 lat / 5, - CZK

strona:Děčínský Sněžník         Więcej zdjęć dostępnych jest tu: Decinski Sneznik

 

Na poniższej mapie  możesz zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość  skąd wyjeżdżacie- w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak  

 

Jetřichovice Steny

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Jetrichowice jest tu również punkt informacji turystycznej-Marina Wychlidka, w którym możemy zaopatrzyć się w mapy, pamiątki itp.

Nas interesuje czerwony szlak. Po kilkuset metrach wędrówki leśnym duktem  rozpoczynamy wspinaczkę, trawersując pośród skałek. Trochę się nasapiecie i zmęczycie, ale czegóż to się nie robi dla przyjemności, a czeka ich tu na Was przynajmniej kilka. Gdy już złapiecie oddech wspinamy się na pierwszy punkt widokowy zwany "Mariina Vyhlidka" (ok.1,5km). Na półce skalnej jest drewniany domek, w którym możemy nieco odpocząć i rozkoszować się pięknym widokiem.

No, ale na nas już czas kolejnym celem naszej wędrówki jest "Vileminina Stena", klucząc wokół skał po niespełna kilometrze docieramy na miejsce. Tym razem nie musimy nigdzie się wspinać podejście jest łatwe i już po chwili znajdujemy się na tarasie skalnym zabezpieczonym barierką. Obserwując okolice w oddali dostrzeżemy "Punkty widokowe nad Jetrichowicami Mariina Vyhlidka", gdzie przed chwilą odpoczywaliśmy. Teraz kierujemy się do trzeciego punktu widokowego nazwanym "Rudolfuv kamen" (ok 1,5 km) to najwyżej położony punkt widokowy w tej okolicy. Przeciskając się przez skały i wchodząc po drabinkach, cały nasz trud nagradza nam wspaniały widok na panoramę okolicy. Czas na powrót, teraz będzie łatwiej bo czerwony szlak wiedzie w dół aż dojdziemy do rozwidlenia szlaków czerwonym możemy dojść do miejscowości Mezní Louka po drodze podziwiając ruiny zbójnickiego zamku z XIV wieku. My jednak musimy wrócić do Jetrichowic dlatego idziemy szlakiem zielonym zejście jest łagodne i wiedzie leśną ścieżką. Cała trasa liczy przeszło 7 km. W samych Jetrichowicach możemy przekąsić, co nieco po trudach wędrówki w jednej z gospod. Jedzenie mają całkiem, całkiem :)

 

oficjalna strona http://www.obec-jetrichovice.cz/ Centrum informacji turystycznej regionu Czeska Szwajcaria http://www.ceskosaske-svycarsko.cz/index.html

Na poniższej mapie możesz zaplanować trasę wystarczy podać miejscowość skąd wyjeżdżacie

w tym celu po wyświetleniu powiększonej mapy kliknijcie na znak  

 

 

Prognoza na najbliższe kilkanaście dni dla okolicy